Türk siyasetinde insan hakları retoriği: Türkiye Büyük Millet Meclisi 27. dönem bütçe görüşmeleri üzerine bir analiz
Human rights rhetoric in Turkish politics: An analysis on the 27th term budget debates of The Grand National Assembly of Türkiye
- Tez No: 974512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 27. Dönem bütçe görüşmelerinde siyasi aktörlerin insan hakları söylemlerini retorik bağlamda incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, siyasi partilerin insan haklarını bütçe konuşmalarında nasıl ele aldığını, bu söylemlerin parti politikalarını meşrulaştırma veya eleştirme amacıyla nasıl kullanıldığını ve iktidar ile muhalefet arasında bu bağlamda ne tür söylemsel farklar bulunduğunu analiz etmektedir. Sosyal, ekonomik ve siyasal hakların TBMM görüşmelerine yansımaları söylem analizi ve retorik analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma, yalnızca TBMM tutanaklarında yer alan 27. Dönem bütçe konuşmalarıyla sınırlıdır; diğer dönemler ve meclis dışı söylemler kapsam dışı bırakılmıştır. Çalışma, Türkiye'de insan hakları söyleminin siyasi retorikteki yerini ortaya koyarak bu alandaki literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the human rights discourse of political actors during the 27th Term budget debates of the Grand National Assembly of Türkiye (GNAT) within a rhetorical framework. It analyzes how political parties address human rights in their budget speeches, how these discourses are used to legitimize or criticize party policies, and what discursive differences exist between the government and the opposition. The reflections of social, economic, and political rights in the parliamentary debates are evaluated using discourse and rhetorical analysis methods. The scope of the study is limited to the budget speeches recorded in the official proceedings of the 27th Term of the GNAT; other legislative terms and statements made outside the parliament are excluded. This research aims to contribute to the literature by revealing the role of human rights discourse in Turkish political rhetoric.