Sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin gelecek kaygısı ve algılanan esenlikleri (Wellness) arasındaki ilişkinin incelenmesi
Future anxiety of faculty of health sciences students examining the relationship between and perceived wellness
  1. Tez No: 974524
  2. Yazar: EDANUR GÜNDÜZ ALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin gelecek kaygısı ve algılanan esenlikleri (perceived wellness) arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın teorik kısmında, gelecek kaygısı ve algılanan esenlik kavramları hakkında literatür taraması yapılmış; kavramların tanımları, boyutları ve modelleri hakkında bilgiler verilerek geçmiş ve güncel çalışmalardan elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Araştırma, nicel bir araştırma olup ilişkisel tarama modeli kullanılmak suretiyle kolayda örnekleme yöntemi ile Ardahan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 197 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya ait verilerin toplanmasında anket yöntemi uygulanmıştır. Ankette sosyo-demografik veri formu, Adams ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen ve Memnun (2006) tarafından Türkçeye uyarlanan“Algılanan Esenlik Ölçeği (AEÖ)”ile Geylani ve Çiriş Yıldız (2021) tarafından geliştirilen“Üniversite Öğrencilerinde Gelecek Kaygısı Ölçeği (GKÖ)”kullanılmıştır. Anket verilerinin değerlendirilmesinde frekans analizleri, betimsel istatistikler, normallik analizi, geçerlik ve güvenirlik analizleri, fark analizleri, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Sosyo-demografik verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgulara göre katılımcıların gelecek kaygısı algı düzeyleri orta; algılanan esenlik algı düzeyleri ise orta fakat yüksek sınıra yakındır. Katılımcıların gelecek kaygısı algı düzeylerinin yalnızca sınıf değişkenine göre (Gelecekten Umutsuzluk ve GKÖ) gruplar arasında istatistiki anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Algılanan esenlik algı düzeylerinde ise yaş (psikolojik esenlik, entelektüel esenlik, AEÖ), eğitim görülen bölüm (spiritüel esenlik, entelektüel esenlik, AEÖ), sınıf (psikolojik, spiritüel, entelektüel esenlik, AEÖ) ve gelir durumu (sosyal esenlik ve AEÖ) değişkenlerine göre gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır (p<0.05). Pearson korelasyon testi sonucunda gelecek kaygısı ile algılanan esenlik arasında orta düzeyde negatif bir ilişki bulunmuştur (r= -0.607). Regresyon analizi sonucuna göre, gelecek kaygısı arttıkça algılanan esenlik azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between future anxiety and perceived well-being among students at the Faculty of Health Sciences. In the theoretical part of the research, a literature review was conducted on the concepts of future anxiety and perceived wellness. Information was provided on the definitions, dimensions, and models of these concepts, and the findings obtained from past and current studies were included. This quantitative study was carried out with 197 students at Ardahan University's Faculty of Health Sciences using a relational survey model and a convenience sampling method. A questionnaire was used to collect the research data. The questionnaire included a socio-demographic data form and the“Perceived Wellness Scale (PWS)”, which was developed by Adams et al. (1997) and adapted into Turkish by Memnun (2006), as well as the“Future Anxiety Scale in University Students (FAS)”, which was developed by Geylani and Çiriş Yıldız (2021). The survey data were evaluated using frequency analyses, descriptive statistics, normality analysis, validity and reliability analyses, difference analyses, and correlation and regression analyses. Descriptive statistics were performed using frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation to evaluate the socio-demographic data. According to the findings of this study, participants' perceptions of future anxiety and perceived well-being were both moderate, with the latter close to the upper limit. It was determined that the participants' perception levels of future anxiety differed significantly between groups according to the class variable only (Hopelessness about the Future and FAS). In terms of perceived wellness, statistically significant differences were found between the groups according to the following variables: age (psychological wellnes, intellectual wellness, PWS); department of education (spiritual wellness, intellectual wellness, PWS); class (psychological wellness, spiritual wellness, intellectual wellness, AES); and income status (social wellness, PWS). The Pearson correlation test revealed a moderate negative relationship between future anxiety and perceived well- being (r = -0.607). According to the regression analysis result, as future anxiety increases, perceived well-being decreases.