Sustainability-based MCDM analysis of electric vehicle charging station alternatives powered by different energy sources
Farklı enerji kaynaklarıyla beslenen elektrikli araç şarj istasyonu alternatiflerinin sürdürülebilirlik temelli MCDM analizi
- Tez No: 974525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Ülkeler, artan enerji talebiyle birlikte iklim değişikliği ve enerji arzı yetersizliği gibi ikili zorluklarla yüzleşmeye başladıkça, dünyanın sürdürülebilir enerji sistemlerine yönelimi her zamankinden daha acil bir hâl almıştır. Yüzyılı aşkın süredir kullanılan benzinli araçlara ek olarak, çevresel kaygılar nedeniyle elektrikli araçlar (EV) da pazarda önemli bir yer edinmiştir. Bu durum, farklı enerji kaynaklarının şarj istasyonu tasarımlarına entegrasyonu açısından hem fırsatlar hem de zorluklar doğurmuştur. Bu çalışmada, çeşitli enerji kaynaklarıyla beslenen elektrikli araç şarj istasyonu alternatifleri, sürdürülebilirliğe dayalı çok kriterli karar verme (MCDM) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Sürdürülebilirlik değerlendirmesinde ekonomik, çevresel, teknik ve sosyal olmak üzere dört temel gösterge kullanılmıştır. Örnek olay çalışmaları kapsamında iki farklı istasyon altyapısı ele alınmıştır. Bu çalışmalar, enerji kaynakları açısından çeşitli sistem konfigürasyonlarını incelemektedir. Doğru akım (DC) elektrikli araç şarj istasyonu (EVCS) dikkate alındığında, şebeke-güneş paneli (grid-PV) konfigürasyonu, yıllık 79.365 $ işletme gideri (OPEX), 1,14 milyon $ sermaye harcaması (CAPEX) ve %70,2 yenilenebilir enerji oranı ile en uygun tasarım olarak öne çıkmakta; çevresel ve ekonomik açıdan çok güçlü bir performans sergilemektedir. Alternatif olarak alternatif akım-doğru akım (AC-DC) EVCS için en uygulanabilir ve sürdürülebilir seçenek, yalnızca şebeke bağlantılı konfigürasyon olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As countries come to confront the dual challenges of climate change and energy shortages amidst ever-increasing demand for power, the world's movement towards sustainable energy systems becomes more urgent than ever. In addition to the gasoline-powered vehicles that have been in use for over a century, electric vehicles (EVs) have already taken a share of the market due to environmental concerns. This has brought both opportunities and challenges for enhancing the integration of different energy sources into charging station designs. In this study, electric vehicle charging station alternatives powered by various energy sources are evaluated with sustainability-based multi-criteria decision-making analysis (MCDM). Four pillars, economic, environmental, technical, and social, are used as indicators for sustainability assessment. For case studies, two different station infrastructures are managed. The case studies examine various system configurations in terms of power sources. Considering a DC electric vehicle charging station (EVCS), grid-PV configuration emerges as the optimum design with the lowest Operating Expenses (OPEX) of $79,365/yr, Capital Expenditure (CAPEX) of $1.14 million, and a renewable fraction of 70.2%, presenting very strong environmental and economic performances. For an AC-DC EVCS, the most practicable and sustainable alternative is the only-grid configuration.