Fahri Celal'in öykücülüğü
Fahri Celal's narration
  1. Tez No: 97453
  2. Yazar: SEMA ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada Fahri Celal'in hikayeleri incelenmiş; bu inceleme sonucunda yazarın hikayeciliğinin belli başlı özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamız, Türk hikayeciliğinin geleneksel şeklinden, modern oluşumuna kadar geçen süredeki, değişimlerinin ve gelişmelerinin aktarılmasıyla başlamaktadır. Bu bölüm Fahri Celal'e gelinceye kadar Türk hikayesindeki ana çizgileri ortaya koymaktadır. Hikaye türü ve Türk edebiyatındaki türün gelişimi verildikten sonra Fahri Celal'in hikayeciliği ile ilgili çalışmalar başlamaktadır. Bu çalışmalar hikayelerin biçimsel ve içerik açısından incelenmesiyle devam etmektedir. Hikayelerin biçim incelemesinde; yazarın hikaye tekniği, olayları ortaya koyusu, bakış açısı ele alınmıştır. Hikayelerdeki mekan, zaman öğeleri de incelenmiş ve gerekli tespitler yapılmrştır. Yazarın, hikayelerdeki üslubundaki belirgin özellikler, farklı konu başlıkları altında incelenmiştir. Yazarın kullandığı dil, kelime kadrosu, tasvirleri; halk dilinden kendi edebi diline aktardığı özellikler tespit edilmiştir. Hikayelerdeki kişi kadrosu, hikaye kişilerinin cinsiyetlerine, yaşlarına ve mesleklerine göre gruplandınlıp değerlendirilmiştir.II Hîkayelerde işlenen temalar, çeşitli başlıklar altında toplanmış ve yazarın bu konulan hikayelerinde nasıl işlediği verilmiştir. Hikayelerdeki mizahi öğeler de çalışmada yer almaktadır. Bu çalışmada; Türk edebiyatında, geleneksel hikayeden modern hikayeye geçiş döneminin yazan olan Fahri CelaFin hikayeciliği farklı açılardan ortaya konmaktadır. Anahtar Kelimeler : Fahri Celal Göktulga, F. Celalettin, Öykü, Hikaye, Edebiyat.
Özet (Çeviri)
In this study, Fahri Celal's stories are analyzed, and at the end of this analysis it has beeen tired to determine the main features of writer's narration. Our study starts by conveying the changes and the improvements of the Turkish narration beginning with the periot of the traditional from until the modern formalitization. This chapter shows Turkish story's main lines until Fahri Celal's period. Giving story type and the development of the story in Turkish Literature; the studies about Celal's narrations start. These studies are followed by analysis of the stories in the point of from and content. By the analysis of stories froms, writer's narration technique, his way of conveying events and his point of view have been analyzed. More over, and features of language and of style. Characters of the stroies have been categorized according to their sexuality, age and occupations to able to evaluate the stories. Themes of the stories have been studied on under different headlines, and writer's way of manipulating these themes are given.IV Another feature of writer's stories is to consist humourous elements. Therefore, some stories have been analiyzed in this framework. Finally, in this study Fahri Celal' s narration has been studied on and estimated in various point of wievs. Keyword : Fahri Celal Göktulga, F. Celalettin, Narration, Story, Literature