Çanakkale Boğazı'ndan geçen gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının tahminlemesi
Estimating greenhouse gas emissions from ships passing through the dardanelles
- Tez No: 974545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET ERBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının çevresel etkileri ele alınmış; Çanakkale Boğazı'ndan geçen gemilere ait emisyonlar analiz edilmiştir. Mevcut veriler kullanılarak bu emisyonların tahmin edilmesine yönelik bir modelleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, 2019–2025 dönemini kapsayan 75 aylık gemi geçiş istatistiklerine dayanarak Trozzi ve Vaccaro metodolojisi ile karbon emisyonları hesaplanmıştır. Tahminleme sürecinde, Trozzi ve Vaccaro metodolojisi ile elde edilen karbon emisyon verileri kullanılarak Weka yazılımı aracılığıyla Lineer Regresyon, Multilayer Perceptron (MLP) ve Sequential Minimal Optimization for Regression (SMOreg) algoritmaları uygulanmış; modellerin performansları Ortalama Mutlak Hata (MAE), Ortalama Mutlak Yüzde Hatası (MAPE) ve Kök Ortalama Kare Hata (RMSE) metrikleriyle karşılaştırılmıştır. Çalışma, yalnızca mevcut emisyon düzeylerini raporlamakla kalmayıp, aynı zamanda elde edilen tahminleme çıktıları ile literatüre katkı sağlamayı ve çevresel planlamada ve emisyon kontrol stratejilerinin geliştirilmesinde karar alıcılara destek sağlayabilecek nitelikte bilgiler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the environmental impacts of greenhouse gas emissions from ships have been examined, and the emissions of vessels passing through the Dardanelles Strait have been analyzed. A modeling study was conducted to estimate these emissions using the available data. Within the scope of the study, carbon emissions were calculated based on ship passage statistics covering the period from 2019 to 2025 (75 months), using the Trozzi and Vaccaro methodology. During the prediction process, the carbon emission data obtained through the Trozzi and Vaccaro methodology were used to apply Linear Regression, Multilayer Perceptron (MLP), and Sequential Minimal Optimization for Regression (SMOreg) algorithms via Weka software. The performance of the models was compared using evaluation metrics such as Mean Absolute Error (MAE), Mean Absolute Percentage Error (MAPE), and Root Mean Square Error (RMSE). This study not only reports the current levels of emissions but also aims to contribute to the literature through the forecasting results and to provide decision-makers with informative insights for environmental planning and the development of emission control strategies.