Sosyal medya pazarlama aktiviteleri sürecinde kullanılan sanal etkileyicilerin bilişsel kaçınmaya etkisinin değişim teorisiyle ele alınması
Evaluation of the effect of virtual influencers used in social media marketing activities on cognitive avoidance with change theory
  1. Tez No: 974609
  2. Yazar: EBRU ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüz dijital pazarlama stratejileri, geleneksel yöntemlerin ötesine geçerek sosyal medya platformları üzerinden yürütülen etkileşim temelli faaliyetlere odaklanmaktadır. Bu süreçte, özellikle sanal etkileyiciler (virtual influencers), markaların hedef kitleleriyle kurduğu iletişimde yeni bir araç olarak ön plana çıkmaktadır. Sanal etkileyiciler; yapay zekâ, grafik tasarım ve veri analitiğiyle oluşturulan, belirli kişilik ve yaşam tarzlarına sahip dijital karakterlerdir. Bu çalışma, sanal etkileyicilerin sosyal medya pazarlama aktiviteleri sürecindeki rolü, bireylerin bilişsel kaçınma davranışı üzerindeki etkisi çerçevesinde, değişim teorisi bağlamında değerlendirilmesi amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal temeli, bireylerin maruz kaldıkları bilgi ya da iletişim içeriklerine karşı direnç gösterme eğilimlerini açıklayan bilişsel kaçınma kavramına ve bireysel davranış değişimlerini anlamaya yönelik Lewin'in değişim teorisine dayanmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada sanal etkileyicilerin estetik uyaranları, dijital güvenilirlik algısı ve yapay kimlik unsurlarının bireylerin sosyal medya temelli bilgi akışına karşı geliştirdiği kaçınma eğilimlerini ne yönde etkilediği analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, sanal etkileyicilerin bazı durumlarda bilişsel kaçınmayı azaltarak pazarlama mesajlarının kabulünü kolaylaştırdığı, bazı durumlarda ise yapaylık algısının yüksek olduğu durumlarda ters etki yarattığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, dijital pazarlama stratejileri açısından yenilikçi ve etik temelli bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's digital marketing strategies go beyond traditional methods and focus on interaction-based activities conducted through social media platforms. In this process, especially virtual influencers (virtual influencers) come to the fore as a new tool in the communication established by brands with their target audiences. Virtual influencers are digital characters with specific personalities and lifestyles created with artificial intelligence, graphic design and data analytics. In this study, the role of virtual influencers in the process of social media marketing activities was evaluated in the context of change theory within the framework of the effect of individuals on cognitive avoidance behavior. The theoretical basis of the research is based on the concept of cognitive avoidance, which explains the tendency of individuals to resist the information or communication content they are exposed to, and Lewin's theory of change, which aims to understand individual behavioral changes. In this context, the study analyzed in which the aesthetic stimuli of virtual influencers, the perception of digital reliability and artificial identity elements affect the avoidance tendencies developed by individuals against the flow of information based on social media. As a result of the study, it was determined that virtual influencers facilitate the acceptance of marketing messages by reducing cognitive avoidance in some cases, and in some cases have the opposite effect in cases where the perception of artificiality is high. The findings obtained provide an innovative and ethically based framework for digital marketing strategies.