Akaryakıt sektöründe bir firmada L Matris ve Fine-Kinney riskdeğerlendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of L Matrix and Fine-Kinney risk assesment methods in acompany in the fuel industry
  1. Tez No: 974608
  2. Yazar: İREM KARTAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Engineering Sciences, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma akaryakıt sektöründe yer alan bir firmada iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kapsamında risk değerlendirme yöntemlerinin karşılaştırmalı analizini ele almaktadır. Özellikle Fine-Kinney ve L Matris yöntemleri üzerinde durularak, bu iki metodun etkinliği, uygulanabilirliği ve risk faktörleri açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada risk değerlendirme yöntemi kullanılmış ve konuyla ilgili akademik kaynaklardan elde edilen veriler doğrultusunda karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Akaryakıt sektörü, iş kazaları ile meslek hastalıkları yönünden yüksek risk barındıran bir alan olduğundan, doğru ve etkin bir risk değerlendirme yönteminin belirlenmesi, iş güvenliği tedbirlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır. Çalışma kapsamında Fine-Kinney yöntemi ile L Matris yönteminin avantajları ve sınırlılıkları ortaya konularak, akaryakıt sektörüne uygunluğu tartışılmıştır. Bu doğrultuda elde edilen bulgular, sektördeki risk yönetim süreçlerinin daha güvenli ve verimli hale getirilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a comparative analysis of risk assessment methods within the scope of occupational health and safety (OHS) in a company operating in the fuel sector. Specifically, it focuses on the Fine-Kinney and L Matrix methods to evaluate their effectiveness, applicability, and risk factors. The study employs a risk assessment approach and conducts a comparative analysis based on data obtained from academic sources. Given that the fuel sector is a high-risk industry in terms of occupational accidents and diseases, identifying an accurate and effective risk assessment method contributes to the development of occupational safety measures. Within the scope of the study, the advantages and limitations of the Fine-Kinney and L Matrix methods are identified, and their suitability for the fuel sector is discussed. The findings provide recommendations for enhancing the safety and efficiency of risk management processes in the industry.