Çevrim içi marka topluluklarının marka satın alma niyeti üzerine yansıması
The impact of online brand communities on brand purchase intention
- Tez No: 974610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR IŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
Özet
Dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler, bireylerin iletişim biçimlerini dönüştürmüş ve çevrim içi markayı markalar için stratejik bir iletişim aracı hâline getirmiştir. Çevrim içi marka platformları, tüketicilerin markalarla anlık ve çift yönlü etkileşim kurmasını mümkün kılarak geleneksel medya anlayışını geride bırakmıştır. Bu bağlamda çevrim içi marka toplulukları, tüketicilerin bir araya gelerek deneyim paylaştıkları ve markaya yönelik duygusal bağlarını güçlendirdikleri dinamik yapılar olarak öne çıkmaktadır. Bu tezde, Mercedes-Benz örneği üzerinden çevrim içi marka topluluklarının tüketici tutumları üzerindeki rolü incelenmektedir. Araştırma; güven, satın alma niyeti ve marka algısı gibi unsurlar üzerinden bu topluluklardaki rolü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Katılımı etkileyen faktörler arasında türdeşlik bilinci, ortak ritüeller ve ahlaki sorumluluklar yer almaktadır. Çalışma yalnızca Mercedes-Benz markasına odaklanmakta ve aktif çevrim içi marka topluluğu üyeleriyle sınırlı kalmaktadır. Elde edilen bulgular, çevrim içi marka topluluklarının marka yönetimi ve pazarlama stratejileri açısından kritik bir değer taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization and technological advancements have transformed the way individuals communicate and have turned social media into a strategic communication tool for brands. Social media platforms have surpassed traditional media by enabling real-time and two-way interactions between consumers and brands. In this context, social media brand communities stand out as dynamic structures where consumers come together to share experiences and strengthen their emotional connection to the brand. This thesis examines the impact of social media brand communities on consumer attitudes through the case of Mercedes-Benz. The study aims to analyze the influence of these communities on elements such as brand loyalty, trust, purchase intention, and brand perception. Factors affecting participation include a sense of homogeneity, shared rituals, and moral responsibilities. The study aims to analyze the impact of these communities on factors such as purchase intention and brand perception. The findings reveal that social media brand communities hold critical value in terms of brand management and marketing strategies.