Türk dışişleri arşiv belgelerine göre Filistin'e Yahudi göçleri ve Türkiye'nin Filistinli mültecilere yaptığı yardımlar (1945-1960)
Jewish migration to Palestine and Turkey's aid to Palestinian refugees according to Turkish foreign office documents (1945-1960)
  1. Tez No: 974641
  2. Yazar: MEHMET YUSUF ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Tarihsel süreç içerisinde şiddet, baskı, sürgün ve ötekileştirmeye maruz bırakılan Yahudiler, özellikle Fransız İhtilalinin ortaya çıkarttığı liberal ve milliyetçi fikirlerle birlikte, dini ve ekonomik nedenlerinde etkisiyle, 19. yüzyıl Avrupa'sında artan Yahudi karşıtlığına tepki olarak ''Siyasal Siyonizm'' fikrini benimsemeye başlamışlardır. Osmanlı Devleti'nin, yurt arayışında olan Yahudilerin idaresi altında tuttuğu Filistin'i pazarlık konusu yapma cüretini göstermelerine karşı müsamaha göstermemesi, hiç şüphesiz ki Siyonistleri karamsarlığa sürüklese de 1917'de İngilizlerin önce Balfour Deklarasyonunu yayımlamaları ve hemen ardından da Filistin'i işgal etmeleri, bir taraftan Yahudilerin kaybolmaya yüz tutmuş umutlarını yeniden alevlendirirken bir diğer taraftan da bölgedeki Arapları endişe ve ümitsizliğe sevk etmiştir. Siyonistlerin, Filistin topraklarına yönelik izledikleri yurt kurma fikri ve ''yayılmacı'' politika, hiç şüphe yok ki tarihsel, kültürel ve jeopolitik konumundan dolayı geçmişten günümüze gerilim, çatışma ve savaşların eksik olmadığı Orta Doğu'yu her geçen gün biraz daha şiddet sarmalının içine iterek günümüze değin süren kan ve gözyaşına neden olmuştur. Yahudilerin, yurt kurma hayaliyle yola çıktıkları bu mücadelede, 1945-1960 yılları arasında resmi yada gayriresmi yollardan Filistin topraklarına yönelik göçleri, maddi ve manevi destek arayışları ile ortaya çıkan mülteci sorununa karşı Türkiye'nin yaptığı yardımlar, çalışmamızın ana hatlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Jews, who have been subjected to violence, oppression, exile and marginalization in the historical process, started to adopt the idea of“Political Zionism”as a reaction to the increasing anti-Semitism in 19th century Europe, especially with the liberal and nationalist ideas brought about by the French Revolution, as well as religious and economic reasons. Although the Ottoman Empire's intolerance of the Jews, who were in search of a homeland, daring to use Palestine under its administration as a bargaining chip undoubtedly led the Zionists to pessimism, the British issuance of the Balfour Declaration in 1917 and the subsequent occupation of Palestine, on the one hand, rekindled the fading hopes of the Jews, and on the other hand, caused the Arabs in the region to worry and despair. There is no doubt that the idea of establishing a homeland and the“expansionist”policy pursued by the Zionists towards the Palestinian territories have pushed the Middle East, where tensions, conflicts and wars have not been absent from the past to the present due to its historical, cultural and geopolitical position, into a spiral of violence day by day, causing blood and tears until today. In this struggle in which the Jews set out with the dream of establishing a homeland, Turkey's aid to the refugee problem that emerged with their official or unofficial migration to Palestinian territories between 1945 and 1960, and their search for material and moral support constitute the main lines of our study.