Kırıkkale vilayeti milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri
Kırıkkale province members of parliament and political activitiesC
  1. Tez No: 974642
  2. Yazar: SAMED CESUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Kırıkkale'nin tarihsel dönem içerisindeki değişimi ile birlikte, Kırıkkale'nin il olmadan önce ve il statüsü kazandıktan sonra yapılmış olan genel seçimlerin (1920-2023) ve sonuçlarının incelenerek seçilen milletvekillerinin biyografileri ve meclis içerisinde yapmış oldukları siyasi faaliyetler ve bu faaliyetlerin neticesinde milletvekillerinin Kırıkkale iline sağlamış oldukları katkılar ela alınacaktır. Böylece Kırıkkale'nin bu süreçte almış olduğu rolle tarih bilimine yerel özellikte bir çalışma ile katkı sağlanacaktır. Bu çalışma, dönemin milletvekillerini ve TBMM'deki faaliyetlerini ele almaktadır. Araştırma boyunca, TBMM Arşivi, TBMM Zabıt Cerideleri, TBMM Millet Meclisi Tutanak Dergileri ve TBMM Cumhuriyet Senatosu Tutanak Dergileri gibi resmî kaynakların yanı sıra gazete, dergi ve internet kaynakları da taranarak kapsamlı bir şekilde faydalanılmıştır. Ayrıca Kırıkkale ilinin tarihsel gelişimini incelemek için tetkik eserler ve makalelerden yararlanılmıştır. Söz konusu kaynakların taranması sonucunda 1920-2023 yılları arasında yapılan genel seçimlerin istatistiki verilerle desteklenen analizini yapabilme imkânına olanak sağlanmıştır. Bu veriler neticesinde, çalışmamızda Kırıkkale'nin tarihçesini, 1920 yılından 2023 yılına kadar yapılan genel seçimleri ve sonuçlarını aktarmış olduk. Kırıkkale'nin il olmadan önce ve il olduktan sonra seçilen milletvekillerinin biyografilerine ve meclis faaliyetlerine değinerek, bölgenin politik yapısında ve gelişiminde ne gibi katkı sağladıklarının önemini vurguladık.
Özet (Çeviri)
This study examines the changes Kırıkkale has undergone throughout its historical development, focusing on the general elections held between 1920 and 2023, both before and after Kırıkkale attained provincial status. It analyzes the election results, delves into the biographies of the elected members of parliament, their political activities within the Grand National Assembly of Turkey (TBMM), and the resulting contributions of these activities to the province of Kırıkkale. Consequently, this research aims to contribute to the field of history with a local study highlighting the role Kırıkkale has played during this period. This study emphasizes the members of parliament of the time and their activities within the assembly. The research utilizes the TBMM Archive, TBMM Records of Proceedings, TBMM National Assembly Journal Records, and TBMM Senate Journal Records as primary sources. Furthermore, scholarly works and articles have been consulted to examine the historical development of the province of Kırıkkale. The analysis of these sources has enabled the compilation of statistically supported data on the general elections held between 1920 and 2023. Based on this data, our study presents the history of Kırıkkale, the general elections held from 1920 to 2023, and their outcomes. By addressing the biographies and parliamentary activities of the members of parliament elected before and after Kırıkkale became a province, we underscore the significance of their contributions to the region's political structure and development.