Öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlıkları ile çözüm odaklı düşünmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between psychological resilience and solution-focused thinking among pre-service teachers
  1. Tez No: 974688
  2. Yazar: BURHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlıkları ile çözüm odaklı düşünmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde eğitim görmekte olan eğitim fakültesi öğrencilerinden 584 öğrenci (466 kız öğrenci, 118 erkek öğrenci) çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçekler Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Çözüm Odaklı Envanterdir. Analizler için SPSS 25 paket programından yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki için Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Yaş, cinsiyet, sınıf düzeyi, akademik başarı algısı, sosyoekonomik durum algısı ve sosyal destek görülen kişi demografik değişkenlerine göre farklılaşma analizi için Bağımsız Gruplar t Testi ile ANOVA kullanılmıştır. Psikolojik sağlamlığın yaş ve sınıf düzeyine demografik değişkenlerine göre anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı ancak cinsiyet, akademik başarı algısı, sosyoekonomik durum algısı ve sosyal destek görülen kişi demografik değişkenlerine göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı görülmüştür. Psikolojik sağlamlık ile çözüm odaklı düşünme arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu ve bu değişkenlerin alt boyutlarının da birbirleriyle istatistiksel olarak anlamlı biçimde ilişkili olduğu bulunmuştur. Basit doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre; çözüm odaklı düşünmenin psikolojik sağlamlığın %23'ünü açıkladığı ve anlamlı bir yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, psikolojik sağlamlık ile çözüm odaklı düşünme arasındaki ilişkinin hem kuramsal hem de uygulamalı açıdan derinleştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlık ve çözüm odaklı becerilerini destekleyecek deneysel araştırmalar ve yapılandırılmış psiko-eğitsel programların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between preservice teachers' psychological resilience and solution-focused thinking. The study group consisted of 584 students (466 female and 118 male) studying at the Faculty of Education at Bursa Uludağ University. The Adult Psychological Resilience Scale and the Solution-Focused Inventory were used as data collection tools. The analyses were conducted using the SPSS 25 statistical package program. Pearson Product-Moment Correlation and Simple Linear Regression Analysis were used to determine the relationships between variables. Independent Samples t-Test and ANOVA were employed to analyze differences according to demographic variables such as age, gender, grade level, perceived academic achievement, perceived socioeconomic status, and the person from whom social support was received. The results indicated that psychological resilience did not significantly differ by age and grade level, but showed significant differences based on gender, perceived academic achievement, perceived socioeconomic status, and the person providing social support. A moderate positive relationship was found between psychological resilience and solution-focused thinking, and the subdimensions of these variables were also significantly correlated. According to the results of the simple linear regression analysis, solution-focused thinking explained 23% of the variance in psychological resilience and was found to be a significant predictor. These findings suggest that the relationship between psychological resilience and solution-focused thinking should be further explored both theoretically and practically. The results emphasize the importance of conducting experimental studies and structured psychoeducational programs to enhance preservice teachers' psychological resilience and solution-focused skills.