Dorothy Heathcote drama yaklaşımlarında rol tasarımı ilkeleri
Role design principles in Dorothy Heathcote's drama approaches
- Tez No: 974687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Dorothy Heathcote eğitimde drama alanının dikkat çeken uygulamacılarından birisidir. Harriet-Finlay Johnson ile başlayan bu uygulamalara, önerdiği drama yaklaşımlarıyla etkin katkılarda bulunmuştur. Heathcote'un drama uygulamalarını alandaki diğer yaklaşımlardan ayıran biricik özellik, onun tiyatro, sosyoloji, psikoloji, felsefe, tarih coğrafya gibi disiplinleri drama etik değerleriyle sentezleyerek yapılandırdığı rol tasarımlarıdır. Heathcote'un bu tasarımları, drama ile öğrenme-öğretme süreçlerinde öğretmenin role girmesi tekniğini önermektedir. Bu çalışmanın amacı, Dorothy Heathcote'un drama yaklaşımlarında rol tasarımı ilkelerini tanımlamaktır. Veri toplama araçları olarak Heathcote'un kendi anlatımlarını içeren on bir YouTube açık erişim videosunun çözgülenmiş Türkçe çeviri metinlerinin yanı sıra rol konusunu ele alan drama uzmanlarından Luke Abbott, Gerard Boland ve Tiina Moore'un birer makalesi ile Heathcote'un kendisinin kaleme aldığı üç makale kullanılmıştır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemi ile yapılandırılmıştır. Verilere belge tarama yoluyla ulaşılmış ve ilgili veriler içerik analizi ile ayrıntılandırılmıştır. İçerik analizi ile elde edilen verilerin sağladığı kodlar ve kategoriler, öğrenme ve öğretmenlik ortamının yapılandırılması (planlama ve hazırlık), durumsal öğretmenlik ve rolün sürdürülebilirliği tematik gruplandırmaları ile sunulmuştur. Elde edilen bulgularda, Heathcote'un bütün drama çalışmalarının ana meselesinin rol olduğuna, rolün dışında her ögenin role hizmet eden bir nesne, simge, konu ya da durum olduğuna, rol tasarımlarını sosyokültürel bir bağlamda ele aldığına ilişkin örnekler sunduğu görülmüştür. Çalışmanın Dorothy Heathcote drama yaklaşımlarında rol tasarımı ilkeleri hakkında Türkiye'deki drama araştırmacıları için işlevsel bir başvuru kaynağı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dorothy Heathcote is one of the outstanding practioners of drama in education field. With her contemporary drama approaches, she efficiently contributed to these practices sprung up with Harriet-Finlay Johnson. What makes Heathcote's drama practices unique has been her role designs she modeled through a synthesis of theatre, sociology, psychology, philosophy, history, geography and the like with drama ethics. Heathcote's designs suggest integration of teacher-in-role technique into the learning-teaching contexts. The aim of this study is to define the principles of role design in Dorothy Heathcote's drama approaches. Along with Turkish-translated transcripts of 11 YouTube open access videos containing Heathcote's direct tutoring, one respective article by drama field experts Luke Abbott's, Gerard Boland's and Tiina Moore's, and 3 articles written by Heathcote herself were used as data collection tools. This study was structured through a qualitative research method. The data were collected via document analysis and enlarged upon content analysis. The codes and categories provided by the content analysis of the documents were presented under the thematic groups as structuring the learning and teaching context (planning and preparation), situational teaching and sustainability of role. The findings disclose examples leading to a comprehensiveness that the core of Heathcote's drama practices is role and the rest serves the role either in the form of an object, a symbol, an issue or a situation she employs in a sociocultural context. The study is thought to contribute as a competent reference source about the principles of role design in Dorothy Heathcote's drama approaches for drama researchers in Türkiye.