Bir cezalandırma sistemi olarak denetimli serbestliğe toplumun ve uzmanların bakışı: Kocaeli örneği
The perspective of the society and experts on probation as a punishment system: The Kocaeli example
- Tez No: 974695
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN OKTİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de bir cezalandırma sistemi olarak denetimli serbestliğe toplumun ve ceza hukuku profesyonellerinin bakışını Kocaeli örneğinde araştırmaktır. Çalışmada, öncelikle literatür taraması yapılmış, denetimli serbestlik sistemi tarihsel gelişimiyle birlikte ele alınmış ve cezalandırma kavramı sosyolojik perspektiften irdelenmiştir. Ardından katılımcıların düşüncelerini detaylı anlamaya yönelik nitel yaklaşım benimsenen araştırmada, ceza sosyolojisi perspektifiyle sorular oluşturulmuştur. Bu soruları cevaplamak için Kocaeli ilinde yaşayan denetimli serbestliğe tabi olmamış 47 yetişkin katılımcı ve ceza hukuku alanında çalışan avukat, hakim ve savcılardan oluşan 28 uzman katılımcıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Böyle bir katılımcı kombinasyonundan elde edilen bilgilerin, denetimli serbestliğin toplumsal gerçekliğini objektif bir şekilde anlamaya katkı sağladığı ve alana önemli bir yenilik getirdiği düşünülmektedir. Tezde görüşmelerden elde edilen bulgular, altı tema başlığı altında analiz edilmiş, kavramsal çerçeve ve literatür eşliğinde betimlenerek tartışılmıştır. Araştırmanın bulgularında, denetimli serbestliğin yaklaşık 20 senelik uygulama süresinde toplumdan katılımcılar açısından pek farkına varılmayan bir sistem olarak kaldığı; araştırmacının sisteme dair aktardığı bilgiler sonrası devam edilen görüşmelerde çoğunluğunun ağır suç işleyenlerin denetimli serbestliğe tabi olmasını istemediği, suça bulaşanları yeniden toplumsal yaşama uyumlu dönüşlerini sağlamada işlevsel olabileceği, ancak uygulamalarda hedeflenen başarıyı yakalayamayacağını düşündüğü anlaşılmıştır. Araştırmada, ceza hukuku profesyoneli katılımcıların çoğunluğu, denetimli serbestliği rehabilitasyon sistemi olarak görmesine rağmen toplumsal yaşama yeniden uyumlu dönüşlerini sağlamada işlevsiz ve uygulamalarda başarılı görmediği; neredeyse yarısının her türden suç işleyenin tabi olmasını istediği, diğer yarısının ise ağır suç işleyenlerin tabi olmasını istemediği ortaya çıkmıştır. Diğer yandan çalışmanın sonuçlarında ulaşılan“cezalandırma sosyolojisi”yaklaşımına göre, toplumdan katılımcıların çoğunluğu ile ceza hukuku uzmanı katılımcıların yarısının nezdinde, ciddi suç işleyenlerin sisteme tabi olması yönünden uygulanan ceza adalet politikasının toplumsal geçerliliğinin/meşruiyetinin bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca toplumdan katılımcıların çoğunluğunun nezdinde sistemin somut koşullar açısından toplumsal geçerliliğinin olduğu, ancak ceza hukuku profesyoneli katılımcıların çoğunluğunun nezdinde olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the viewpoints of society and criminal law experts on probation as a penal sanction in Turkey, in the example of Kocaeli. In the study, first of all, a literature review was conducted, the probation system was discussed with its historical development and the concept of punishment was examined from a sociological perspective. Subsequently, in order to gain an in-depth understanding of participants' perspectives, the study adopted a qualitative approach and formulated questions within the framework of the sociology of punishment. To address these questions, in-depth interviews were conducted with 47 adult participants residing in Kocaeli who had not been subjected to probation, as well as with 28 expert participants comprising lawyers, judges, and prosecutors working in the field of criminal law. The information obtained from this combination of participants is believed to contribute to an objective understanding of the social reality of probation and to bring significant innovation to the field. In the thesis, the findings obtained from the interviews were analyzed under six theme headings and discussed by describing them in the context of the conceptual framework and literature. The research findings revealed that probation, over the course of approximately 20 years of its implementation, has remained a system largely ignored by participants from the public. After the information provided by the researcher about the system, it was understood that the majority did not want those who committed serious crimes to be subject to probation, that it could be functional in helping those who committed crimes to return to social life in a compatible manner, but that they thought it would not achieve the targeted success in practice. In the study, although the majority of criminal law professionals viewed probation as a rehabilitation system, they did not consider it effective in ensuring the successful reintegration of offenders into society and did not find its implementation successful. Nearly half of the participants wanted all offenders to be subject to probation, while the other half did not want those who committed serious crimes to be subject to it. On the other hand, according to the“sociology of punishment”approach reached in the results of the study, it was found that the criminal justice policy applied to those who commit serious crimes lacks social legitimacy in the eyes of the majority of participants from society and half of the participants who are criminal law professionals. Furthermore, it was understood that the system has social legitimacy in terms of concrete conditions in the eyes of the majority of the participants from the society, but it is not in the eyes of the majority of the criminal law professional participants.