Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında kadınların boşanma sürecinde yaşadığı deneyimler
Women's experiences during the divorce process in the context of gender inequality
- Tez No: 974707
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM IRMAK BALKIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Boşanma, hukuki, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik etki ve sonuçlarıyla birlikte ele alınıp değerlendirilmesi gereken bir olgudur. Mahkeme kararıyla aile birliğinin sonlandırılması bireysel ve toplumsal bazda çeşitli sorunları beraberinde getirebilir. Ailede çocuk/çocuklar varsa klasik bakış açısına göre boşanmanın yaratabileceği etkilerden en olumsuz etkilenenlerin çocuklar olacağı düşünülmektedir. Boşanmanın gerçekleşmesi ve yaratacağı etkiler kadar bizzat boşanma süreci ve bu süreçte tarafların yaşadığı deneyimler, olası çatışmalar ve sürecin nasıl yönetildiği de önem arz etmektedir. Boşanma süreci toplumsal cinsiyet perspektifiyle ele alındığında, bu süreçte erkeklerin deneyimleri ile kadınların deneyimleri farklılaşmaktadır. Türkiye gibi eril nitelikteki toplumsal düzenin ve toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizliklerin hâkim olduğu ülkelerde kadınların sosyo-ekonomik, kültürel ve politik kaynaklara erişimi erkekler ile eşit düzeyde değildir. Nasıl ki kadınların mülkiyete, eğitime, mesleklere, gelir getirici istihdama ve finansal kaynaklara erişiminde görünür/görünmez engeller mevcutsa aynıengeller kadınların boşanmaya erişimlerinde de söz konusudur. Bu sebeple kadınlar özelikle de çekişmeli boşanma süreçlerinde mülklerin paylaşımı, çocukların velayeti, tazminat ve/veya nafaka ödemeleri gibi hususlarda eşitsiz konumlarından ötürü hak kaybına uğrayabilmektedir. Feminist perspektif burada hukukun ve yasaların eril niteliğini veya kanun maddelerinin erkek egemen şekilde işletildiğini sorgulamaktadır. Bu çalışmada feminist kuramın temelini teşkil eden toplumsal cinsiyet kavramı ve yaklaşımından hareketle, boşanma sürecindeki kadınların deneyimledikleri ekonomik, sosyal, hukukî ve psikolojik süreçler, Aydın ilini baz alarak seçilen bir örneklem üzerinden ele alınmaya ve analize edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Divorce is a phenomenon that must be examined by taking into account its legal, economic, psychological, and sociological effects and consequences. The termination of the family union by court decision may bring about various problems on both individual and societal levels. In families with children, the conventional view assumes that children are the ones most adversely affected by the potential consequences of divorce. Just as the occurrence of divorce and its possible effects are significant, the divorce process itself—along with the experiences of the parties involved, potential conflicts, and how the process is managed—holds substantial importance. When the divorce process is approached from a gender perspective, the experiences of men and women diverge. In countries like Turkey, where social structures are characterized by patriarchal norms and gender-based inequalities, women do not have equal access to socio-economic, cultural, and political resources compared to men. Just as visible and invisible barriers impede women's access to property, education, professions, income-generating employment, and financial resources, similar barriers also exist in women's access to divorce. For this reason, women—particularly in contentious divorce cases—may face loss of rights due to their unequal position in matters such as the division of assets, child custody, compensation, and/or alimony payments. From a feminist perspective, this situation raises questions about the patriarchal nature of law and the ways in which legal provisions are implemented in favor of men. Grounded in the concept and approach of gender, which constitutes the basis of feminist theory, this study aims to analyze the economic, social, legal, and psychological processes experienced by women during divorce, using a sample selected from the province of Aydın."