Türkiye'de sanayileşme hamleleleri: Gümüş Motor örneği
Industrialization moves in Turkey: The example of Gümüş Motor
- Tez No: 974706
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜZEYİR SERDAR SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi devrimi, dünya tarihinin son yüzyıllarda yaşamış olduğu en kapsamlı ve etkili olaylardan birisidir. Devrimle birlikte ortaya çıkan sanayileşme olgusu ülkeleri gelişmiş ve az gelişmiş olarak ikiye ayırdı. Dünya ticaretinde söz sahibi olan, üretici konumda olan ülkeler gelişmiş ülke sınıfında yer almaktadırlar. İktisadi bağımsızlığını elde etmek isteyen ülkeler hızlıca sanayileşme yarışına girmişlerdir.“Türkiye'de Sanayileşme Hamleleri, Gümüş Motor Örneği”başlıklı tezimizde sanayileşmenin önemini, ülkemizin sanayileşme yolunda atmış olduğu adımları ve ülkemizde özel sektör tarafından kurulan ilk motor fabrikası olan Gümüş Motor Fabrikası'nı ele alacağız. Gümüş Motor Fabrikası da yerli ve bağımsız bir sanayinin oluşturulması yolunda önemli bir girişim olarak karşımıza çıkmaktadır. Gümüş Motor Fabrikası çok ortaklı yapısı olması sebebiyle sosyal dayanışma yoluyla girişimin de örneğidir. Fabrikanın incelenmesinde basındaki yansımalarına da değinilmiş olup dönemin gazete haberlerinden ve hakkında yapılmış olan belgesellerden de faydalanılmıştır. Tezin amacı, ülkemizde yerli ve bağımsız bir sanayinin kurulması, iktisadi kalkınmanın sağlanması amacıyla özel sektör tarafından kurulmuş olan ilk motor fabrikası olan Gümüş Motor Fabrikası'nı değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution is one of the most comprehensive and influential events in world history in recent centuries. The industrialization phenomenon that emerged with the revolution divided countries into developed and underdeveloped. Countries with a say in world trade and a productive position are included in the developed country class. Countries that want to achieve economic independence have quickly entered the industrialization race. In our thesis titled“Industrialization Moves in Turkey, the Example of Gümüş Motor,”we will discuss the importance of industrialization, the steps our country has taken towards industrialization, and the Gümüş Motor Factory, the first motor factory established by the private sector in our country. The Gümüş Motor Factory is an essential initiative towards establishing a domestic and independent industry. The Gümüş Motor Factory is also an example of an initiative through social solidarity due to its multi-partner structure. In examining the factory, its reflections in the press were also touched upon, and newspaper reports from the period and documentaries about it were also used. The thesis aims to evaluate the Gümüş Motor Factory, the first motor factory established by the private sector in our country, with the aim of establishing a domestic and independent industry and ensuring economic development.