Youtube kids'in okul öncesi çocukların yemek yeme davranışındaki rolü
The role of youtube kids in preschool children's eating behavior
  1. Tez No: 974757
  2. Yazar: KÜBRA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ELİF ÇAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
YouTube Kids, son yıllarda birçok ebeveynin çocukları için tercih ettiği dijital platformlardan biri hâline gelmiştir. Yapılan bu çalışmada, YouTube Kids'in okul öncesi yaş arası çocukların yemek yeme davranışındaki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, sosyal öğrenme kuramı çerçevesinde incelenmiş ve çocukların izledikleri içeriklerden yemek yeme sürecinde nasıl etkilendikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada nitel yöntem tercih edilmiş ve derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılar, 3-5 yaş arası çocuğu olan 7 anne ve 7 babadan oluşmaktadır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, YouTube Kids uygulamasını kullanan ebeveynler, içerik kısıtlama, yaşa uygun video seçme ve zaman sınırlaması gibi kontrolleri uygulamaktadır. Ebeveynler, özellikle çocukların yemek yemek istemediği anlarda YouTube Kids videolarının dikkat dağıtarak çocukları yemeğe yönlendirdiğini belirtmiştir. Ayrıca çocukların normalde yemediği bazı yiyecekleri, bu içerikleri izlerken daha kolay kabul ettiği de ifade edilmiştir. Çocukların medya içerikleriyle kurdukları etkileşimin, sadece eğlence ya da zaman geçirme amacıyla sınırlı kalmadığı, aynı zamanda yeme alışkanlıkları, yemek tercihleri ve tutumları üzerinde de etkili bir rol oynadığı görülmüştür. Genel olarak dijital platformların, okul öncesi çocukların yeme davranışlarını etkilediği ve YouTube Kids'in bu sürecin önemli bir parçası hâline geldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
YouTube Kids has become one of the digital platforms preferred by many parents for their children in recent years. This study aims to examine the role of YouTube Kids in the eating behavior of preschool-aged children. The research was analyzed within the framework of social learning theory and sought to understand how children's eating habits are influenced by the content they watch. The research employed a qualitative method, and in-depth interviews were conducted. The participants included seven mothers and seven fathers of children aged 3-5. The data obtained from the interviews were analyzed. According to the findings, parents using the YouTube Kids app implement controls such as content restrictions, age-appropriate video selection, and time limits. Parents stated that YouTube Kids videos distract children, leading them to eat, especially when they don't want to eat. It has also been noted that children more readily accept certain foods they wouldn't normally eat while watching these content. It has been observed that children's interaction with media content is not limited to entertainment or pastime; it also plays an influential role in their eating habits, food preferences, and attitudes. It was concluded that digital platforms, in general, influence the eating behaviors of preschool children and that YouTube Kids has become an important part of this process.