Sustainable actions and discourses in a popular Turkish cartoon: A content analysis with respect to 7R
Popüler bir Türk çizgi filmindeki sürdürülebilir eylemler ve söylemler: 7R ile ilgili bir içerik analizi
  1. Tez No: 775755
  2. Yazar: YONCA KIZILGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı, Televizyon İzleme Araştırma Kurulu (TİAK) ve Youtube verilerine göre en çok izlenen TV kanalında yayınlanan en popüler çizgi filmlerden birini Sürdürülebilir Kalkınmanın üç temel (çevresel, sosyal-kültürel ve ekonomik) bileşenini dikkate alarak, 7R (Azalt, Yeniden Kullan, Saygı Duy, Sorgula, Yansıt, Geri Dönüştür, Yeniden Dağıt) çerçevesinde incelemektir. TİAK ve Youtube'dan alınan verilere göre en popüler tematik kanal TRT Çocuk televizyon kanalıdır. Toplanan veriler doğrultusunda Elif ve Arkadaşları isimli çizgi film en popüler çizgi film olarak çalışmanın örneklemini yansıtmaktadır. Bu doğrultuda çizgi film içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Saygı Duy hem eylem hem de söylem birimleri için en çok temsil edilen kategoridir. Ayrıca, Azalt kategorisi eylem birimi açısından Saygı Duy kategorise ile aynı orana sahiptir. Söylem biriminin daha çok sosyal-kültürel boyutta sunulduğu, eylem biriminin ise daha çok çevresel boyutta sunulduğu görülmüştür. Ayrıca, hem çevresel boyutun hem de sosyal-kültürel boyutun birçok kez yansıtıldığı, ancak Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitimin ekonomik boyutuna sadece iki bölümde yer verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to examine the one of the most popular cartoon which was aired on the most-watched TV channel according to the Television Viewing Research Board (TIAK) and the Youtube data considering the three pillars (environmental, socio-cultural, and economic pillars) of education for sustainable development (ESD) in the way of 7R (Reduce, Reuse, Respect, Rethink, Reflect, Recycle, Redistribute) that introduced by World Organization for Early Childhood Education (OMEP). Considering the data that taken from TIAK and Youtube, the thematic channel (can be named as TRT Kids) is the most-watched cartoon channel. The popular cartoon of children with the name of Elif ve Arkadaşları was chosen according to gathering data. In this respect, the cartoon that aired on the channel was investigated via the content analysis method to define the nature of the cartoons in terms of the environmental, sociocultural, and economic pillars of education for sustainable development. Respect is the most represented category for both discourse and action units. It was found that while discourse unit was presented much for social-cultural pillar, action unit was pointed for environmental pillar mostly. Also, both environmental pillar and social- cultural pillar were examplifed many times, however economic pillar of ESD was presented only two episodes.