Kolonda katı faz özütleme ile bazı eser elementlerin zenginleştirilmesi
Preconcentration of some metal ions with solid phase extraction on a column
- Tez No: 97479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SOYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Düşük element derişimleri ve matriks etkileri, eser metal iyonlarının alevli atomik absorpsiyon spektrometrik tayinlerinde iki problemdir. Bu problemlerin çözümü için ekstraksiyon, birlikte çöktürme, iyon değiştirme v.b. ayırma ve zenginleştirme yöntemleri yoğun olarak kullanılmaktadır. Katı faz özütleme tekniği de eser metal iyonlarının zenginleştirilmesi ve matriksten kaynaklanan bozucu etkilerin eliminasyonu için artan uygulama alanı bulmuştur. Katı faz özütleme tekniğinde, Amberlite XAD reçineleri, aktif karbon, C-18 gibi değişik sorbentler eser metal iyonlarının zenginleştirilmesi için kullanılmaktadır. Bu çalışmada eser düzeydeki bakır, demir, nikel, kurşun ve manganın 8-hidroksikinolin kompleksleri halinde Diaion HP-20 reçinesi ile dolgulu mini kromatografik kolonlarda ayrılması ve zenginleştirilmesi için bir metot geliştirilmiştir. pH, 8- hidroksikinolin miktarı, reçine miktarı, eluent hacmi ve cinsi gibi bazı faktörlerin Cu, Fe, Pb, Ni ve Mn'ın geri kazanma üzerine etkileri incelendi. Doğal su örneklerinin ana bileşen katyon ve anyonlarının etkileri de incelendi. Metot Yozgat'tan toplanan içme suyu örneklerinde eser düzeyde bulunan bakır, demir, nikel, kurşun ve manganın tayinlerine başatı ile uygulandı, (geri kazanmalar >% 95, Bağıl standart sapmalar :% 3-9)
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Main two problems in the flame atomic absorption spectrometric determinations of the trace metal ions in the natural water samples are low metal concentrations and matrix effects. To solve these problems, separation and preconcentration methods including extraction, coprecipitation, ion-exchange etc. have been widely used. Also solid phase extraction (SPE) technique has found increasing application for the preconcentration of trace metal ions and elimination of matrix interferences. In solid phase extraction, different sorbents such as Amberlite XAD resins, activated carbon, C-18 etc. have been used for the preconcentration of trace metal ions. In this work, a method for the separation and preconcentration of trace amounts of copper, iron, lead, nickel and manganese as 8-hydroxiquinoline complexes on mini chromatographic column filled with Diaion HP-20 resin column has been established. The effects of the some factors such as pH, amount of 8-hydroxiquinoline, resin amount, eluent type and volume on the recoveries of Cu, Fe, Pb, Ni and Mn were investigated. The influences of the main cations and anions of the natural water samples were also examined. The method has been applied for the determination of traces of copper, iron, lead, nickel and manganese in the drinking water samples taken from Yozgat - Turkey with satisfactory results (recoveries > 95 %, relative standard deviations: 3-9 % ).