Akışa enjeksiyonlu (on-line) katı faz özütleme yöntemiyle bakırın deriştirilmesi
The preconcentration of copper with flow injection (on-line) solid phase extraction method
- Tez No: 180589
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMİT DİVRİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, çeşitli örneklerdeki bakırın akışa enjeksiyonlu (hat-üstü) katı faz özütlemeyöntemiyle deriştirilmesi ve tayini için duyarlı, hızlı ve pahalı olmayan bir alevli AAS ilekombine edilebilen bir yöntem geliştirildi.Çalışmada, mini kolonun hat üstü tekniğe adaptasyonunu sağlamak için peristaltikpompa ve bağlantı borularından oluşan sistem kullanıldı. Mini kolona, belirli miktarda veoptimize edilecek boyutta Chromosorb-105 reçinesi dolduruldu. Çalışma şartları 0,03 µg/mLCu için 200 mg reçine ve pH 5 olarak belirlendi. Peristaltik pompa yardımıyla belirli akışhızında model çözelti kolondan geçirildi. Deriştirme işleminden sonra, kolonda tutunan bakır1 M HNO3 çözeltisi ile elue edildi. Yöntemin optimizasyonu için örnek çözeltisini pH'ı, eluenttürü ve derişimi, eluent hacmi, örnek ve eluent akış hızı, örnek hacmi ve yabancı iyon etkisigibi değişik analitik parametrelerin etkisi değerlendirildi. Optimum çalışma koşulları altındabakır için geri kazanma verimi % 102 ± 1, bağıl standart sapma ise % 1'dir. Bakır içingözlenebilme sınırı 1,67 µg/L olarak bulundu. Geliştirilen yöntem içme suyu ve çeşitli kaynaksuyu örneklerine uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, a sensitive, fast and not expensive method which can be combined with aflame AAS was developed for determination and pre-concentration of various samples ofcopper with a flow-injection (on-line) solid phase extraction method.A system consisting of perilstatic pumps and tubings has been used for adaptation of themini column to on-line technique. Chromosorb-105 resin at a certain volume and at a levelwhich can be optimized was filled to the mini column. The working conditions of 200 mgresin and pH 5 was determined for 0,03 µg/mL Cu. The model solution was passed throughthe column at a specific flow rate. After preconcentration with the help of perilstatic pump.The remained Cu in the column was eluted with 1 M HNO3 solution. The effect of variousanalytic parameters such as; the pH of the sample volume and the effect of different ionswere evaluated for the optimization of the method. The recovery range for Cu at optimumwork conditions is 102 ± 1 %, and relative standart deviation is 1 %. The detection limit forCu was found 1,67 µg/L. This developed method used in drinking water and various springwater samples.