Bazı petrol türevleri ile organik bileşiklerde dipol moment ölçümüne dayalı yöntem geliştirme
A method developing based on the dipole moment measurement for some petroleum products and organic compounds
- Tez No: 97480
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışmada ; bazı petrol türevleri ile organik bileşiklerin saflık tayinleri ya da kalite kontrol ölçümüyle ilgili olarak dipol moment ölçümüne ya da a.c elektriksel geçirgenliğine dayalı bir yöntem geliştirmeye çalışıldı. Öncelikle dipol moment ölçümü için ölçüm sisteminin oluşturulması gerekiyordu. Bu amaçla ön çalışmalar yapıldı. Uygun ölçüm sistemi oluşturulduktan sonra uçucu bileşiklerin ölçümü için uygun bir örnek kabı veya ölçüm küveti geliştirildi. Ölçüm sisteminin hem kalibrasyonunu yapmak,hem de sistemin performansını denemek amacıyla değişik karışımların ve benzin-benzen karışımlarının ölçümleri alındı. Bu ölçümler sonucunda en uygun küvet ve sistem dizaynı sağlandı. Alet dizaynı tamamladıktan sonra, son yıllarda benzin istasyonlarında yasal olmayan yollardan benzine yapılan katlanın tespiti için laboratuvarlarda hazırladığımız benzin- benzen karışımlarının ölçümleri alındı. Ölçüm sonuçlarının tekrarlanabilirliğindeki BSS (%) değerleri 0,04-0.06 arasındadır. Bu düzeneğin portatif hale getirilmesi ile benzin istasyonlarındaki benzin çeşitlerinin kontrolü kolaylıkla sağlanabilecektir. İleriki aşamalarda Mazot ve Fuel-oil saflıkları ya da numaralan bu yöntemle tesbit edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, a new method that is based on the dipole moment or ac electrical permittivity measurements was developed to determine the purity of some petroleum products and the other organic compounds or for the quality control purposes. Firstly, it was needed to construct the suitable inexpensive system for the dipole moment measurements. For this aim, preliminary studies was made. After the arrangement of suitable measurement system, an useful sample cell or measurement cuwette was developed to measure the volatile components. The measurements of the various mixtures and benzene-gasoline mixtures were taken to test the performance of the system and to calibrate it. At the end of these works, the most useful sample cell and cell holder and system design was found. In recent years, various solvents or additives may be introduce into gasoline illegally by some gas stations and this may harm cars. To determine this case, the benzene-gasoline mixtures which are prepared in our laboratory were measured by using the developed capacitancemeter. The RSD(%) values for these results were between 0,02-0,06. If we can construct this instrument as portable, the inspection of gasoline samples in the stations or in situ will be easy.