Sınıf öğretmenlerinin sınıf yönetiminde tercih ettikleri modeller ve karşılaştıkları durumlar (Şanlıurfa ili örneği)
The situations which primary school teachers encounter and models preferred by them classroom management (The case of Şanlıurfa)
- Tez No: 974792
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sınıf yönetiminde öğretmenlerin benimsedikleri modelleri ve uygulama süreçlerinde karşılaştıkları durumları derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem doğrultusunda gerçekleştirilen araştırmada nicel ve nitel veriler eş zamanlı olarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda 213 sınıf öğretmenine, sınıf yönetimi boyutlarına yönelik maddeleri içeren“Sınıf Yönetimi Öğretmen Anketi”uygulanmıştır. Bu yönde elde edilen veriler betimsel istatistikler, parametrik ve parametrik olmayan testlerle çözümlenmiştir. Nitel boyutta ise 20 sınıf öğretmeniyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek elde edilen veriler betimsel analiz tekniğiyle incelenmiştir. Elde edilen araştırma bulgularından hareketle öğretmenlerin sınıf yönetimi boyutlarına ilişkin görüşlerinin yüksek düzeyde olduğu, özellikle iletişim boyutuna yönelik kendilerini yeterli gördükleri, ancak zaman yönetimi boyutunda bu yeterliliğin daha düşük düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf yönetimi boyutlarına yönelik görüşlerin sınıf mevcudu değişkenine yönelik anlamlı farklılıkları beraberinde getirdiği, bu farklılıkların sınıf mevcutlarının artmasıyla belirgin hale geldiği gözlenmiştir. Araştırmanın nitel boyutta ortaya koyduğu sonuçlar ise öğretmenlerin çoğunlukla önlemsel ve bütünsel yaklaşımları benimsediklerini ancak uygulamada farklı yapısal ve pedagojik engeller nedeniyle geleneksel yaklaşımlara yöneldiklerini göstermektedir. Mevcut sonuçlar doğrultusunda sınıf yönetimi uygulamalarının öğrenci profilleri ve sosyo kültürel çevre gibi çevresel koşullardan etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine in detail the models adopted by teachers in classroom management and the situations they encounter in their implementation processes. Quantitative and qualitative data were collected concurrently in the research conducted in line with the mixed method. In the quantitative dimension of the study, 213 classroom teachers were administered the“Classroom Management Teacher Questionnaire”which includes items related to the dimensions of classroom management. The data obtained in this direction were analyzed with descriptive statistics, parametric and nonparametric tests. In the qualitative dimension, semi-structured interviews were conducted with 20 classroom teachers and the data obtained were analyzed using descriptive analysis technique. Based on the research findings, it was concluded that teachers' opinions on the dimensions of classroom management were at a high level, they considered themselves competent especially in the communication dimension, but this competence was at a lower level in the time management dimension. It was observed that the opinions on the dimensions of classroom management brought about significant differences in terms of class size, and these differences became more evident with the increase in class size. The results of the qualitative dimension of the study show that teachers mostly adopt preventive and holistic approaches, but in practice they turn to conventional approaches due to different structural and pedagogical obstacles. In line with the current results, it was determined that classroom management practices are affected by environmental conditions such as student profiles and socio-cultural environment.