Yabani ve kültür buğday türlerinin olumsuz çevre şartlarına dayanıklılığı ve genomda oluşan değişmeler
The Resistances of wild and cultured wheat species to negative environment conditions and formations of differences in genome
  1. Tez No: 97481
  2. Yazar: ŞADİYE ÖZTÜRK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ T. ALİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, diploit ( 2n=14 ), tetraploit (2n=28), heksaploit (2n=42) buğdayların yabani ve kültür formaları üzerinde yapılmıştır. Bu formalarda tuzluluk, kuraklık ve sıcaklık streslerine dayanıklılık dereceleri belirlenmiş, tuzluluk ve kuraklık stresleri etkisi ile DNA fraksiyonlarında ve RNA miktarında meydana gelen değişmeler araştırılmıştır. İncelenen yabani ve kültür buğday türleri genel olarak tuzluluk stresine dayanıklı, sıcaklık stresine karşı ise hassastırlar. Bu buğday türlerinin kuraklık stresine orta dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, yabani buğday türlerinde stresten 24 saat sonra labil DNA miktarı artarken, RNA miktarında kesin azalma görülmüştür. Kültür buğdaylarından farklı olan bu durum iki şekilde izah edilebilir. Birincisi; yabani buğday türlerinin genomu stres faktörleri etkisinden olumlu değişmeler yaptığı halde bu değişmeler gen ekspresyonu ile sonuçlanmıyor. İkincisi ise, yabani buğday türlerinde stres faktörleri zamanı RNAaz gibi hidrolitik enzimlerin aktivizasyonunun arttığı ve sentezlenen RNA moleküllerini parçaladığı düşünülebilir. Kültür buğdaylarının dayanıldı çeşitlerinde, DNA 'nın aktif kısmı labil DNA miktarının arttığı ve buna bağlı olarak RNA sentezinin de hızlandığı tespit edilmiştir. Bu durum dayanıklı çeşitlerde stresin, kromatinin yapısal durumunu uyararak değiştirdiğini, transkripsiyon potansiyelini arttırdığını ve buna bağlı olarak da dayanıklılık gücünü yükselttiğini göstermektedir. Tuzluluk ve kuraklık streslerine dayanıklılık ile ilişkili, hücre organellerinin (mitokondri ve kloroplast) genetik sistemlerinde meydana gelen değişmeler yabani ve kültür buğday türlerinde araştırılmıştır. Yabani ve kültür buğday türlerinin kloroplast ve mitokondri genetik sistemlerinde belirgin değişmeler meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu streslere karşı kloroplast genetik sistemi daha hassas, mitokondri genetik sistemi ise daha dayanıklı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is based on the wild and culture samples of diploid (2n=14), tetraploid (2n=28), hexaploid (2n=42) wheat seedlings. On this samples the resistance grades for salt, drought and heat stress and the relations of DNA fraktions and the changes of RNA amounts were researched. Generally, in result of this study the wild and culture wheat sorts were salt resistant and heat stress sensitive. It was observed that these wheat sorts were medium resistant for drought stress. The amount of the labil DNA increases in wild sorts but the DNA shows a decrease after 24 hours of stress input. The different behaviour of the culture wheat can be explained by two facts: The first fact is the genomes of the wild wheat sorts obtain posivite changes of the stress factors without any results like genome expression. As the second fact it is estimated that in wild wheat sorts the activation of the hydrautical enzymes increases under the stress factors and it breaks up the synthezed RNA molecules. In the resistant culture wheat sorts the increase of the labil DNA, the active part of the DNA, accelerates the synthesis of the RNA In fact stress changes the morphology of chromatin by exciting in resistant sorts and therefore increases the tanscription potential and the strength of resistance. The salt and drought stress changes in genetic systems of the cell organelles (mitochondria and chloroplasts) were studied for wild and culture wheat sorts. Significant changes in the choloplasts and mitochondria of wild and culture wheat sorts were determined. It was observed that the chloroplasts genetic systems were more sensitive than the resistant mitocondria genetic systems.