Solvent ekstraksiyonuyla atık sulardaki ağır metallerin AAS ile tayini
The Determination of heavy metals in waste waters by the method of solvent extraction using AAS
- Tez No: 97482
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Atık sulardaki bazı eser metal iyonlarının zenginleştirilmesi ve tayini için çözücü olarak MIBK ve reaktif olarak APDC kullanılarak solvent ekstraksiyonu ile optimum şartlar tayin edildi. İncelenen elementler Ni, Co, Mn, Pb, Cu, Fe, Cr ve Zn olup, solvent ekstraksiyonuyla organik faza alman metal iyonları geri ekstraksiyonla asit fazına alınıp, alevli atomik absorpsiyon spektrometrisi ile tayin edildi. İlk olarak solvent ekstraksiyonu yöntemi; pH, şelat oluşturan reaktifin derişimi, örnek hacmi, asit etkisi, ortamın iyonik şiddetinin etkisi, MIBK hacmi, ekstraksiyon basamak sayısı ve sallama zamanı etkisi gibi bazı analitik değişkenler için optimize edildi. Ayrıca örnek çözeltideki NaCl, MgCİ2, Na2S04, Ca(NÛ3)2 ve humik asit derişimlerinin geri kazanma değerlerine etkileri de incelendi. Sonuç olarak optimum şartlar altında Ni, Co, Cu, Pb, Cd ve Fe'in APDC ve çözücü olarak. MIBK kullanarak kantitatif olarak birlikte tayin edilebileceği belirlendi. Sularda organik maddelerle kompleks oluşturan ve askıda katı maddelere bağlı olan metaller ayrı ayrı tayin edildi. Yöntemin bağıl standart sapması % 3.0 ile % 13.1 arasındadır. Optimize edilen yöntem kantitatif geri kazanma ile atık su ve çeşme suyu analizine uygulandı Bu yöntem, Boğazköprü Mevkii'ndeki Karasu Deresi'nin farklı iki noktasından alman kirli su örneklerine ağır metallerin kirlilik düzeylerini tayin etmek için uygulandı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The optimum conditions, for preconcentration and determination of some trace metal ions in waste waters after solvent extraction using MIBK as solvent and APDC as reagent, were determined. The elements investigated such as Mn, Fe, Co, Ni, Cu, Zn, Cd and Pb were taken into an organic phase by solvent extraction and transferred into an acidic medium by back-extraction and then determined by flame atomic absorption spectrometry. Firstly, the solvent extraction method was optimized for some analytical parameters such as pH, concentration of chelating agent, sample volume, effect of acid, ionic strength of the medium, volume of MIBK, number of stage of extraction and shaking time. In addition, the effects of concentrations of NaCl, MgCb, IN^SCm, Ca(N03)2 and humic acid on the recovery values were also examined. As a consequence, it was found out that Ni, Co, Cu, Pb, Cd and Fe could be determined together using APDC and MIBK as solvent at the optimum circumstances. Also, the metals exist in waters both bound to suspended particulate matter and forming organic complexes were determined separately. The relative standard deviation (%) of the method was in the range of 3.0-13.1 %. The method optimized was successfully applied to the analyses of tap water and waste water with quantitative recoveries. In this study, the method was applied to the waste water samples taken from the Karasu Stream around Boğazköprü at two different locations for the determination of the metal poullution levels.