İkili saydam organik alaşımların katı-sıvı yüzey enerjilerinin ölçümü
The Measurement of solid-liquid interface energies in the transparent binary alloys
  1. Tez No: 97483
  2. Yazar: AYDIN UÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN MARAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, ikili saydam organik alaşımlardan SCN-Etanol ve SCN-CBr4 sistemlerinin katı-sıvı arayüzey enerjilerini ölçmek ve sıvı bileşiminin arayüzey enerjisine etkisini incelemektir. Bunu yapabilmek için bir deney sistemi kuruldu. Bu deney sistemi ile tane arayüzey oluk şekilleri doğrudan gözlendi, her bir oluk şekli için sıcaklık gradiyenti ölçüldü ve oluk şekillerinin fotoğrafları çekildi. Doğrusal katılaştırma fırmmı kullanarak her bir sistemin bileşime bağlı olarak ısı iletkenlik katsayıları oranı ölçüldü. Ölçülen oluk koordinatlarını, sıcaklık gradiyentlerini ve ısı iletkenlik katsayıları oranı değerlerini kullanarak bilgisayar programı ile katı SCN-sıvı SCN Etanol ve katı SCN-sıvı SCN CBr4 sistemlerine ait ortalama Gibbs-Thomson sabitleri hesaplandı. Katı SCN-sıvı SCN Etanol ve katı SCN-sıvı SCN CBr4 için hesaplanan ortalama T değerinin birbirine yakın olduğu görüldü. Bu ise sıvının bileşiminin Gibbs-Thomson sabitine etki etmediğini ifade etmektedir. Katı SCN-sıvı SCN Etanol ve katı SCN-sıvı SCN CBr4 sistemlerinin katı-sıvı arayüzey enerjileri, hesaplanan T ve hacim başına entropi değişimi değerlerini kullanarak Gibbs- Thomson denkleminden hesaplandı. Ayrıca ölçülen katı-sıvı arayüzey enerjilerini ve oluk şekillerini kullanarak tane arayüzey enerjileri olukların denge durumundan hesaplandı.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The aim of the present work is to measure the solid-liquid interface energies in the binary transparent organic alloys, Succinonitrile-Ethanol and Succinonitrile-CBr4 systems. For this purpose the experimental system was set up. The grain boundary groove shapes were directly observed the temperature gradient for observed groove shapes were measured and the photographs of the grain boundary groove shapes were taken by using the apparatus. The ratios of the thermal conductivities of the solid and liquid phases for different compositions were measured with directional solidification furnace.The average values of the Gibbs-Thomson coefficients for solid SCN-liquid SCN Ethanol and solid SCN-liquid SCN CBr4 systems were obtained with a numerical method by using the measured values of the groove co-ordinate, temperature gradient and the ratio of the thermal conductivities. The average values of the Gibbs-Thomson coefficients for solid SCN-liquid SCN Ethanol and solid SCN-liquid SCN CBr4 systems were observed to be very close. This means that the liquid composition does not affected on the Gibbs- Thomson coefficient. The solid-liquid interface energies for solid SCN-liquid SCN Ethanol and solid SCN- liquid SCN CBr4 systems were calculated from Gibbs-Thomson equation by using the values of the Gibbs-Thomson coefficient and the entropy change per unit volume. The grain boundary energies for each systems were calculated from force balance at the root of groove shape by using groove shapes.