Tüketici bakış açısıyla etik reklamcılık ve reklam yasakları: Sağlık sektöründe bir inceleme
Ethical advertising and advertising ban from a consumer perspective: A study in the health sector
- Tez No: 974845
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BAHADIR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık sektörü bugün tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de atardamarlarından biri olmaktadır. Kişilerin dolayısıyla toplumların sağlıklı, huzurlu ve refah içinde yaşamalarının birincil kaynağı sahip olunan sağlıktır. Diğer tüm sektörler gibi sağlık sektörü de pazarlamaya ihtiyaç duymakta olup reklam stratejisini çok yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Günlük hayatımız içerisinde hemen her yerde sağlığa ilişkin reklamlarla karşılaşmaktayız. Kamu-özel ve bağımsız faaliyet gösteren doktorlarca yapılan reklamlara her ne kadar izin verilse de bu reklamlar devlet tarafından birtakım yönetmeliklerce sınırlandırılmaktadır. Zira sağlık alanında yapılan bu reklamlar insanın ruh ve beden sağlığına direkt etki ettiğinden dolayı oldukça özen gerektiren bir konu olmaktadır. Söz konusu kuruluşların ve bağımsız faaliyet gösteren doktorların meslek etiğine göre hareket ederek, hastaları yanıltıcı veya aldatıcı bilgilerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu noktada yapılan reklamların tüketicilerce algılanışı ve tüketicilerde bıraktığı etki de önem arz etmektedir. Yapılan araştırmada, bir sağlık kuruluşuna tedavi amaçlı gelmiş hastaların reklam ve reklam yasaklarına yönelik görüşlerinin olumlu ve olumsuz olarak oraya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırma konusunda veri toplamak için Etik Durum Ölçeği ve Reklam Serbestisi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Ankara ilinde çevrimiçi anket tekniğiyle 399 anket cevaplanmıştır. Elde edilen verilen SPSS programıyla analiz edilerek araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Bu çalışmadaki kavramsal incelemelerin, sonradan yapılacak araştırmalarda kavramları kolaylıkla inceleme adına araştırmacılara derleme niteliğinde katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the health sector is one of the arteries of our country as well as the entire world. The primary source of individuals and therefore societies living in a healthy, peaceful and prosperous life is the health they have. Like all other sectors, the health sector also needs marketing and uses advertising strategies very intensively. We come across advertisements related to health almost everywhere in our daily lives. Although advertisements made by public-private and independent doctors are allowed, these advertisements are limited by certain regulations by the state. Since these advertisements made in the field of health directly affect people's mental and physical health, they are a subject that requires great care. The institutions in question and independent doctors must act according to professional ethics and stay away from misleading or deceptive information. At this point, the perception of the advertisements made by consumers and the effect they leave on consumers are also important. In the research conducted, it was aimed to reveal the positive and negative views of patients who came to a health institution for treatment regarding advertising and advertising bans. The Ethical Status Scale and the Advertising Freedom Scale were used to collect data on the research. Within the scope of the research, 399 surveys were answered using the online survey technique in Ankara. The obtained data was analysed with the SPSS program and the hypotheses of the research were tested. It is thought that the conceptual studies in this study will contribute to the researchers in terms of compilation in order to easily examine the concepts in the subsequent studies.