Madde kullanıcılarının bağlanma stilleri, duygu düzenleme ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Examination of attachment styles, emotion regulation and life satisfaction of substance users
- Tez No: 974846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psikoloji, Social Work, Sociology, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, madde kullanıcılarının bağlanma stilleri, duygu düzenleme becerileri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmanın amacı doğrultusunda, genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evreni ise, Türk Ceza Kanunu'nun 191. maddesi kapsamında, uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı denetimli serbestlik ya da tedavi denetimli serbestlik kararı uygulanmakta olan bireylerden oluşmaktadır. Örneklem seçimi, amaçlı örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılım için, gönüllü olma, okur-yazar olma, veri toplama araçlarını doldurabilecek yeterliliğe sahip olma ve katılımı engelleyen herhangi bir durumun bulunmaması kriterleri esas alınmıştır. araştırmada, madde kullanıcılarının bağlanma stilleri, duygu düzenleme becerileri ve yaşam doyumlarını değerlendirmek için üç farklı ölçüm aracı kullanılmıştır: Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Yetişkinlerde Yaşam Doyumu Ölçeğidir. Ayrıca, katılımcılara yönelik sosyo-demografik bilgilerin toplanması amacıyla bir kişisel bilgi formu hazırlanmıştır. Çalışmada, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla korelasyon analizi uygulanmıştır. Ayrıca, demografik değişkenlere göre bağlanma stilleri, yaşam doyumu ve duygu düzenleme düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleri kullanılmıştır. Bununla birlikte, değişkenlerin birbirleri üzerindeki yordayıcı etkilerini incelemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre cinsiyet ve yaş değişkeni açısından, bireylerin duygu düzenleme becerileri, bağlanma stilleri ve yaşam doyumu puanları arasında genel anlamda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Medeni durum açısından, duygu düzenleme becerileri, bağlanma stilleri ve yaşam doyumu puanları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Evli bireylerin duygu düzenleme becerilerinin, güvenli bağlanma stillerinin ve yaşam doyumlarının bekâr ve özellikle boşanmış bireylerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bağlanma stilleri ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiler incelendiğinde, güvenli bağlanma stilinin, bireylerin daha sağlıklı duygu düzenleme becerileri (özellikle yeniden değerlendirme) kullanmalarına katkı sağladığı bulunmuştur. Duygu düzenleme becerileri ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiler incelendiğinde, yeniden değerlendirme stratejisinin yaşam doyumuyla güçlü bir pozitif ilişkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationships between attachment styles, emotion regulation skills and life satisfaction of substance users. In line with the purpose of the study, the relational screening model, which is one of the general screening models, was used. The research universe consists of individuals who are subject to probation or treatment probation decisions due to drug or stimulant crimes within the scope of Article 191 of the Turkish Penal Code. Sample selection was carried out by simple random sampling method. The criteria for participation in the study were volunteering, being literate, having the ability to fill out the data collection tools and not having any situation preventing participation. In the study, three different measurement tools were used to evaluate the attachment styles, emotion regulation skills and life satisfaction of substance users: Three-Dimensional Attachment Styles Scale, Emotion Regulation Scale and Adult Life Satisfaction Scale. In addition, a personal information form was prepared to collect socio-demographic information about the participants. Correlation analysis was applied in the study to determine the relationship between the variables. In addition, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) techniques were used to examine whether attachment styles, life satisfaction and emotion regulation levels differed according to demographic variables. In addition, multiple regression analysis was conducted to examine the predictive effects of variables on each other. According to the research findings, no significant difference was found between the emotion regulation skills, attachment styles and life satisfaction scores of individuals in terms of gender and age variables. In terms of marital status, significant differences were found between emotion regulation skills, attachment styles and life satisfaction scores. It was determined that married individuals had higher emotion regulation skills, secure attachment styles and life satisfaction than single and especially divorced individuals. When the relationships between attachment styles and emotion regulation skills were examined, it was found that secure attachment style contributed to individuals using healthier emotion regulation strategies (especially reappraisal). When the relationships between emotion regulation skills and life satisfaction were examined, it was seen that the reappraisal strategy had a strong positive relationship with life satisfaction.