SAP90 paket programı ile yüksek yapı ve temel analizi
  1. Tez No: 97488
  2. Yazar: PERİHAN ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
IV ÖZET Mühendislik yapılarının tasarımında taşıyıcı elemanların mekanik davranışını gerçekçi olarak modellemek için üç boyutlu yaklaşım kaçınılmazdır. Bunun yanısıra yapı analizinde taşıyıcı sistem, temel sistemi ve temel zemini üçlüsünün birlikte incelenmesi kaçınılmazdır. Betonarme yüksek yapılarda seçilmiş olan temel plağının tam rijit olması mümkün değildir. Bunu sağlamaya çalışmak ekonomik olmayan sonuçlar doğurur. Bu nedenle temel plağı, zeminin deformasyonlanna uymak suretiyle sehimler yapar. Temel plağının bu deplasmanları üst yapıya zorlanmış deformasyonlar olarak akseder ve taşıyıcı sistemde yeniden dağılım sonucu kesit tesirlerinin değişmesine neden olur. Bu çalışma kapsamında 15 katlı betonarme bir bina seçilerek SAP90 ile çözümü yapılmıştır. Tüm sistemin çözümü sonucunda kesit tesirlerindeki değişimler tespit edilmiştir. Ayrıca, SAP90 paket programının radye plak çözümlerindeki özellikleri ve kullanımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Three-dimensional approach is essential to realistically model the mechanical behaviors of the load-carrying members in design of engineering structures. Besides, analysis of a structure needs to be done as a joint and interrelated system of foundation soil, foundation unit, and the upper frame, conjunctively. The raft foundation, which is a common practice for high-rise reinforced-concrete structures, does not reveal an absolutely rigid floor behavior. Yet, it will not be economical to build truely rigid mat foundations. Therefore, a raft foundation will act like an elastic plate and will deform in accordance with the column loads transferred from the upper structure. The partial displacements occuring in the raft foundation, particularly those around column intersections will affect the distribution of internal reactions in all the load- carrying members of the close-by upper structure. Hence, the internal forces and moments especially in the elements closest to the raft foundation may differ significantly than the case of a truley rigid foundation with no displacements. With the purpose of quantitatively evaluating the effects of variations in foundation design on the internal member forces and moments, in this study, a 15 -story reinforced-concrete structure has been analyzed using the package program SAP90, taking into account various combinations of raft foundation, and the results are discussed.