Analysis of impact test by the finite element program
  1. Tez No: 35901
  2. Yazar: HALİT FİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİRA KARAGÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada bir tahribatsız muayene metodu olan vuruş testinin temel fiziksel özellikleri teorik olarak bir sonlu elemanlar paket programı kullanılarak incelenmiştir. (FKP) (SAP90 eğitim' versiyonu) Sonlu elemanlar programında incelenen beton blokta yüzey altında bulunan boşluk gibi hatalar nedeniyle bir vuruş sırasında uygulanan kuvvetin karakteristiğinde değişme olduğu gösterilmiştir. Hata büyüdükçe vuruş süresi artmakta ve kuvvetin maksimum değeri ise azalmaktadır. İncelenen modelde çeşitli noktalarda ivme zaman değişimi diyagramları elde edilip, bu sonuçlardan Fast Fourier Transformu (FFT) ile kuvvet zaman değişiminin spectrumu bulunmuştur. Kuvvet-zaman değişiminin spectrumu, hata büyüdükçe, artan frekansda, kuvvetin genliğinde bir düşüş olduğunu göstermektedir. Boşluk gibi hatalar, direngenliği hata üzerindeki tabakanın direngenliğine eşit olan yaylar olarak modellendirilebileceği gösterilmiştir. Bu yay direngenliği değişirken vuruş karekteristiğindeki değişme de teorik olarak bir beton blokta incelenmiştir. İncelenen beton blokta 6 GN/m' lik bir yay direngenliğine kadar hatalar teorik olarak bulunabilmiştir. Vuruş testinde, yalnızca vuruş yapılan bir bölge içindeki hataların bulunabilir olduğu bu nedenle de inceleme altındaki malzemenin her bölgesinde vuruş yapma zorunluluğunun olduğu belirlenmiştir, Bundan dolayı bu çalışmada vuruş bölgesi, bazı hata derinlikleri ve hata boyutları için elde edilmiştir. Metodun daha yüksek frekanslı ultrasonik muayenelere göre avantajı, transdüzer ve yapı arasında "kontak sıvısı erektirmemesidir. u
Özet (Çeviri)
The physical basis of the coin-tap method of non-destructive inspection is investigated theoretically by using a finite element package program. (EEP) (Education version of SAP90) It is shown that the characteristics of the force input to a structure during a tap are changed by the presence of a defect such as a void under the surface of the concrete structure considered. The impact duration increases and the peak force decreases as the defect becomes larger. The acceleration-time histories are obtained on the different joints of the model investigated. Then, the spectra of the force-time histories are achieved by carrying out the Fast Fourier Transform (FFT) of the acceleration-time records obtained by the FEP. The spectra of the force-time histories demonstrate that the rate of reduction of the force amplitude with frequency increases as the defect becomes larger. It is shown that defects such as voids may be modelled as springs, the stiffness of which is that of the layer(s) above the defect. The change in the impact characteristics as this spring stiffness varies is investigated theoretically on a concrete block. On the concrete structure considered, up to a spring stiffness of 6 GN/m, defects are detectable theoretically. It is found that the coin-tap test can find defects only in the region of the tap, so it is necessary to tap each part of structure under investigation. Therefore impact region is obtained for some defect depth and dimension in the program. The method has the advantage over higher frequency ultrasonic testing that no coupling fluid is required between the transducer and the structure.