Malathion ve gamma ışınlarının değirmen güvesinde (E. Kuehniella, Zell.) apoptozis etkisinin incelenmesi
Investigation of apoptosis effect of malathion and gamma radiations on flour moth (E. Kuehniella, Zell.)
- Tez No: 97487
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİR SADİQOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, un güvesinin larva, pupa ve erginlerindeki apoptozis üzerine malathion ve gamma radyasyonunun etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bunun için Ephestia kuehniella, Zell. ergininde ve gelişme evrelerindeki asid fosfataz aktivitesi ve kinetiği, ayrıca protein miktaları araştırılmıştır. Ephestia kuehniella'jan tüm evrelerinde doz artışına bağlı olarak ölüm oranlarında artış görülmüştür. Yine malathion uygulanmış bireylerde kontrollerle kıyaslandığında doza bağlı olarak asit fosfataz aktivesinde artış, protein miktarında ise azalma görülmüştür. 50 Gy'lik gamma ışınları uygulanan bireylerle kontrol grupları karşılaştırıldığında aynı durum gözlenmiştir. Gerek ışınlanmış, gerekse ilaç uygulanmış böceklerin gelişme evreleri birbiri ile karşılaştırıldığında asit fosfataz aktivitesi pupa döneminde en yüksek olmuştur. Sonuç olarak malathion ve gamma ışınlarının E. Kuehniella' da apoptozisi teşvik ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This study was carried out to determine effects of malathion and gamma radiation on apoptozis in larvae, pupae and adults stages of Mdediterrean flour moth, Epheslia kuehniella, Zell. Acid phosphatase activity and its kinetics and protein contents were investigated in the development stages and adult individuals of Mediterrean flour moth. Ration of death was increased with increasy doses malathion and gamma radiation in all stages of E. Kuehniella. At shown that acid phosphatase activity increased while protein content decreased in malathion treated individuals compared with control. Same things was appeared in gamma radiation treated individuals. Acid phosphatase activity was highest in pupal stage when both gamma radiation and malathion treated individuals were compared with each other. As a results, gamma radiation and malathion were induced apoptosis in E. Kuehniella.