Yargı kararları ışığında vasi tarafından ı̇şlenen zimmet suçu
The crime of embrace committed by the guardian in the light of court decisions
  1. Tez No: 974888
  2. Yazar: UMUT VOLKAN KİRİŞÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın konusunu vasi tarafından işlenen zimmet suçu oluşturmaktadır. Vasi, kanunda öngörülen şartlar çerçevesinde küçüğün ve kısıtlının mal varlığı ve kişilik haklarının korunabilmesi amacıyla mahkeme tarafından tayin edilen kimsedir. Küçüğün ve kısıtlının malvarlığı ve kişilik haklarının korunmasına yönelik vasinin birtakım görev ve yükümlülükleri bulunmaktadır. Zimmet suçu Türk Ceza Kanununda; kamu görevlisinin, görevinden ötürü zilyetliği kendisine devredilmiş olan veya korumak ve gözetlemekle yükümlü olduğu malı kendisinin ya da üçüncü kişinin uhdesine geçirmek olarak tanımlanmıştır. Yargı kararları doğrultusunda vasi de kamu görevlisi olarak kabul edilmektedir ve çeşitli durumlarda görevinin sağladığı kolaylıkla zimmet suçu işleyebilmektedir. Bu durum ise vesayet altındaki küçük ya da kısıtlının hak ve menfaatlerini ihlal etmektedir. Bununla birlikte vasinin gerçekleştirmiş olduğu fiil yönünden zimmete suçuna ilişkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmesi gerekmektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde vesayete ilişkin temel müesseseler açıklanmaya çalışılmıştır. Vasi, vesayet, vasinin görevleri, vesayet türleri incelenmiş, böylelikle genel bir çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde zimmet suçu yönünden önem arz eden kamu görevlisi tanımı ve korunan hukuksal değer ortaya koyulmuştur. Yine ikinci bölümde zimmet suçunun vasi tarafından ne suretle işlenebileceğine dair yargı kararları ışığında açıklamalar getirilmiştir. Üçüncü bölümde ise zimmet suçunun özel görünüş biçimleri vasi yönünden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the crime of embezzlement committed by the guardian. A guardian is a person appointed by the court in order to protect the property and personal rights of the minor and restricted person within the framework of the conditions stipulated in the law. The guardian has a number of duties and obligations for the protection of the assets and personal rights of the minor and the restricted person. The crime of embezzlement is defined in the Turkish Penal Code as the transfer of the property, the possession of which has been transferred to the public official due to his duty or which he is obliged to protect and supervise, to himself or to a third person. In line with judicial decisions, the guardian is also considered as a public official and in various cases, he/she can commit the crime of embezzlement with the ease provided by his/her duty. This situation violates the rights and interests of the minor or restricted person under guardianship. However, it is necessary to conduct an investigation and prosecution regarding embezzlement in terms of the action committed by the guardian. Our study consists of three parts. In the first part, the basic institutions related to guardianship are tried to be explained. Guardian, guardianship, duties of the guardian, types of guardianship have been examined, thus a general framework has been drawn. In the second part, the definition of public official, which is important in terms of the crime of embezzlement, and the legal value protected are put forward. Again, in the second part, explanations are provided in the light of judicial decisions on how the crime of embezzlement can be committed by the guardian. In the third part, the special forms of the crime of embezzlement are discussed in terms of guardianship.