Sıçanlarda metforminle önkoşullamanın, hepatik iskemi reperfüzyon hasarı modelinde mitokondriyal dinamiğe etkisi
The effect of metformin preconditioning on mitochondrial dynamics in a rat model of hepatic ischemia–reperfusion injury
  1. Tez No: 974889
  2. Yazar: ENDER FAKIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BELGİN ATAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Moleküler Tıp, Çocuk Cerrahisi, Medical Biology, Molecular Medicine, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, metformin ile yapılan önkoşullamanın sıçanlarda oluşturulan hepatik iskemi-reperfüzyon hasarı (HİRH) modelinde mitokondriyal dinamikler üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Otuz adet Wistar Albino sıçan rastgele üç gruba ayrıldı: Sham, HİRH, Metformin + HİRH. İskemi, hepatik pedikülün 45 dakika süreyle klampe edilmesiyle oluşturuldu ve ardından 6 saat reperfüzyon uygulandı. Metformin grubuna, cerrahiden önceki 7 gün boyunca orogastrik gavajla 300 mg/kg dozunda metformin verildi. Bulgular: HİRH grubunda karaciğer hasarı belirgin olup, ALT, AST, TNF-α düzeyleri artmış; ATP düzeyleri azalmıştır. Metformin ile önkoşullanmış grupta HİRH şiddetinin daha düşük olduğu gözlenmiştir (p<0.05). Karaciğer hasarı metformin önkoşullaması ile anlamlı şekilde azalmıştır. Mitokondriyal dinamik protein analizlerinde, HİRH grubunda Fis1 ve Drp1 artarken MFN1, MFN2 ve OPA1 azalmıştır. Metforminle önkoşullama, bu değişiklikleri anlamlı şekilde sınırlamıştır. Sonuç: Metformin ile yapılan önkoşullama, HİRH'nı sınırlamada etkili olmuş; oksidatif stres, inflamasyon ve mitokondriyal disfonksiyonu sınırlamıştır. Bu etkiler, mitokondriyal fizyonu baskılayıp füzyonu artırmasıyla ilişkilidir. Metformin, mitokondriyal dinamiklere etkisi ile, karaciğer hücrelerini HİRH'na karşı koruyucu potansiyel bir ajan olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of metformin preconditioning on mitochondrial dynamics in a rat model of hepatic ischemia-reperfusion injury (HIRI). Methods: Thirty Wistar Albino rats were randomly divided into three groups: Sham, HIRI, and Metformin + HIRI. HIRI was induced by clamping the hepatic pedicle for 45 minutes, followed by 6 hours of reperfusion. The Metformin group received 300 mg/kg of metformin via orogastric gavage once daily for 7 consecutive days prior to surgery. Results: In the HIRI group, liver injury was prominent, with increased levels of ALT, AST, MPO, TNF-α and decreased levels of ATP. Significant improvements were observed in the Metformin + HIRI group (p<0.05). Liver injury was significantly limited by metformin preconditioning. Analysis of mitochondrial dynamic proteins revealed increased Fis1, Drp1 expression and decreased MFN1, MFN2 and OPA1 levels in the HIRI group. These changes were limited following metformin preconditioning. Conclusion: Metformin preconditioning is effective in attenuating HIRI by limiting oxidative stress, inflammation, and mitochondrial dysfunction. These protective effects are associated with the inhibition of mitochondrial fission and promotion of fusion. Metformin may serve as a potential therapeutic agent by regulating mitochondrial dynamics and protecting liver cells against HIRI.