Taşrada yaşayan gençlerin rekreasyon faaliyetlerine katılımı: Yozgat örneği
Participation of young people living in the province in recreation activities: A case of Yozgat
- Tez No: 974910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE YALÇINKAYA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumun önemli bir kategorisini oluşturan gençlerin boş zaman değerlendirme alışkanlıkları, rekreasyona katılım biçimleri ve bunların önündeki engellerin tespit edilmesi, gençlik çalışmalarında ve serbest zaman literatüründe önemli bir konuyu oluşturmaktadır. Gençlerin boş vakitlerini kaliteli uğraşlarla geçirmesi ve rekreasyon faaliyetlerine katılım göstermesi hem bireysel hem toplumsal faydalar sağlamaktadır. Gençler toplumsal, psikolojik ve fiziksel faydaları bulunan boş zaman aktivitelerine ve rekreasyona katılımda engellerle karşılaşabilmektedir. Özellikle yerleşim bölgesinin ve kentsel mekânın, boş zaman aktivitelerine ve rekreasyona katılımda etkili olduğu göz önüne alındığında gençlerin karşılaştıkları engel ve problemler farklılaşmaktadır. Sosyal ve ekonomik göstergeler ile göçün daha yoğun olarak yaşandığı ve küçük ölçeğe sahip olan Yozgat ili, gençlerin boş zaman değerlendirme alışkanlıkları ile rekreasyona katılım biçimlerinin farklılaşmasının yanında büyük kentlere nazaran daha farklı ve çeşitli engellerle karşılaşabildikleri bir kenti meydana getirmektedir. Bu kapsamda çalışmada Yozgat il merkezinde ikamet eden 16-29 yaş arasındaki gençlerin boş zaman değerlendirme alışkanlıkları, rekreasyon faaliyetlerine katılım biçimleri incelenmiş ve bunların önündeki engeller nitel yöntem kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada, aile ve sosyal çevrenin kent kimliği ve aidiyeti oluşturmayı, boş zaman ve rekreasyon faaliyetlerine katılımı etkilediği tespit edilmiştir. Cinsiyet ise tüm yaşlar içerisinde kadınların boş zaman ve rekreasyona katılımda daha farklı ve çeşitli engellerle karşılaştığını ortaya koymaktadır. Ayrıca kentin rekreasyona katılımı olumsuz etkileyen imkânsızlıkları, gençlerin kentsel aidiyet ve kentsel bilinç oluşumunu engellemekle birlikte göç etme isteğine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Identifying the leisure habits, recreation participation patterns, and related barriers of young people—who constitute an important segment of society—represents a key issue in youth studies and leisure research. Spending leisure time in meaningful and productive ways, and participating in recreational activities, provide both individual and social benefits for youth. However, young people often face various social, psychological, and physical barriers that limit their engagement in such activities. Considering that residential areas and urban spaces significantly influence leisure participation, the challenges faced by youth differ across local contexts. Yozgat, a small-scale province characterized by limited economic opportunities and high migration rates, presents a distinctive setting where youth experience unique and diverse barriers compared to those in larger cities. Within this framework, the study examines the leisure habits and recreation participation of young people aged 16–29 residing in Yozgat city center, evaluating the barriers they encounter through a qualitative approach. Findings reveal that family and social environment play a crucial role in shaping urban identity, sense of belonging, and participation in leisure and recreational activities. Gender also emerges as an important determinant, indicating that women face more complex and diverse obstacles to participation than men. Furthermore, the city's limited recreational infrastructure negatively affects the development of urban consciousness and belonging among youth, often contributing to their desire to migrate.