Video oyunlarında tasarım uygulamaları: Gerçekçi ve stilize tasarımların karşılaştırılması
Design practices in video games: A comparison of realistic and stylized designs
  1. Tez No: 974911
  2. Yazar: VELİ BATUHAN AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Video oyunlarında görsel tasarım, oyuncu deneyimini şekillendiren en temel unsurlardan biridir ve bu tasarımlar genellikle gerçekçi ya da stilize yaklaşımlar üzerinden hazırlanır. Bu tez çalışmasında, video oyunlarında kullanılan gerçekçi ve stilize tasarım yaklaşımları; görsel estetik, kullanıcı deneyimi ve oyuncu tercihleri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, farklı görsel anlatım biçimlerinin oyun deneyimini nasıl etkilediğini ortaya koymak ve bu yaklaşımların kullanıcılar üzerindeki yansımalarını değerlendirmektir. Araştırmada nitel analiz yöntemi benimsenmiş, dört farklı oyun örneği üzerinden görsel tasarım, atmosfer, etkileşim ve anlatı bütünlüğü gibi başlıklar ele alınmıştır. Stilize tasarımı temsil eden The Legend of Zelda: Breath of the Wild ve Hades ile gerçekçi tasarımı temsil eden Red Dead Redemption 2 ve Detroit: Become Human oyunları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada, gerçekçi tasarımların yüksek detay düzeyi ve sinematik yapı ile güçlü bir atmosfer kurduğu; buna karşılık stilize tasarımların daha özgün, estetik olarak esnek ve zamana karşı daha dayanıklı bir deneyim sunduğu görülmüştür. Oyuncu tercihleri üzerinde ise yaş grubu, oyun türü ve görsel beklentiler gibi etkenlerin belirleyici olduğu anlaşılmıştır. Bu tez, oyun geliştiriciler açısından grafiksel stil tercihlerinin yalnızca teknik bir karar değil, aynı zamanda oyuncu deneyimini doğrudan etkileyen estetik ve stratejik bir seçim olduğunu ortaya koymaktadır. Gerçekçi ve stilize tasarımlar birbirini dışlayan değil, farklı türde deneyimler sunan tamamlayıcı yaklaşımlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Visual design in video games is one of the most fundamental elements shaping the player experience, and it is typically constructed through either realistic or stylized approaches. This thesis explores the visual design approaches of realistic and stylized aesthetics in video games, with a comparative analysis focusing on visual expression, user experience, and player preferences. The aim of the study is to examine how different visual styles influence gameplay experience and how these styles are perceived by players. A qualitative research method was adopted, and four video games were analyzed in terms of visual design, atmosphere, interaction, and narrative coherence. The Legend of Zelda: Breath of the Wild and Hades were selected as examples of stylized design, while Red Dead Redemption 2 and Detroit: Become Human represented realistic visual approaches. The findings reveal that realistic designs provide strong atmospheric depth through high visual detail and cinematic presentation. In contrast, stylized designs offer a more original, aesthetically flexible, and visually timeless experience. Player preferences were found to vary based on age group, game genre, and visual expectations. This thesis concludes that, for game developers, visual design decisions are not merely technical choices but strategic and aesthetic ones that directly shape the player's experience. Realistic and stylized visuals should not be seen as opposing styles but rather as complementary approaches that serve different types of game experiences.