Palyatif bakım onkoloji hastalarına uygulanan el masajının ağrı, konfor ve uyku kalitesine etkisi
Effect of hand massage applied to palliative care oncology patients on pain, comfort and sleep quality
  1. Tez No: 974935
  2. Yazar: MURAT KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN YALÇIN ATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma palyatif bakım onkoloji hastalarına uygulanan el masajının ağrı, konfor ve uyku kalitesine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel desende gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Haziran 2024- Haziran 2025 tarihleri arasında onkoloji tanısıyla bir devlet hastanesinin palyatif bakım kliniğinde bulunan hastalar; örneklemini araştırmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan 76 hasta oluşturdu. Deney grubuna (n=38) 4 hafta boyunca haftada 2 gün, her gün 2 seans olacak şekilde toplam 16 seans el masajı uygulandı. Kontrol grubuna (n=38) 4 hafta boyunca rutin izlem ve hemşirelik bakımı uygulandı. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Hasta İzlem Formu”,“Görsel Kıyaslma Ölçeği-Ağrı”,“Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi”,“Genel Konfor Ölçeği”ve“Akıllı Bileklik”ile toplandı. Araştırma verilerinin analizinde uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 52,59±10,3 olup katılımcıların %53,9'u erkek, %85,5'i evli ve %36'sı ilkokul mezunu olarak belirlendi. Hastaların %23,7'sine akciğer kanseri tanısı konulduğu, %43,4'ünün abdominal bölgede ağrı hissettiği, %42,1'inin gece ortalama 5 saat uyuduğu, %39,5'inin gece boyunca dört kereden fazla uyandığı, %81,6'sının sabahları dinlenmiş hissetmediği ve %81,6'sının gündüz uyku halinin devam ettiği belirlendi. Deney grubundaki hastaların; ikinci hafta itibarıyla ağrı şiddetinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu (p<0,05) ve konfor düzeylerinin de kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlendi (p<0,05). Ayrıca deney grubundaki hastaların birinci hafta itibariyle uyku kalitesi, uyku süresi ve uyku skorlarının da kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptandı (p<0,05). Sonuç: Palyatif bakım onkoloji hastalarına uygulanan el masajının ağrı şiddetini azalttığı, uyku kalitesini ve konforu arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted in a randomized controlled experimental design to investigate the effects of hand massage on pain, comfort and sleep quality in palliative care oncology patients. Materials and Methods: The universe of the study consisted of patients in the palliative care clinic of a state hospital with an oncology diagnosis between June 2024 and June 2025; the sample consisted of 76 patients who met the inclusion criteria of the study. The experimental group (n=38) received a total of 16 sessions of hand massage, 2 days a week, 2 sessions each day for 4 weeks. The control group (n=38) received routine monitoring and nursing care for 4 weeks. The research data were collected with the“Personal Information Form”,“Patient Follow-up Form”,“Visual Comparison Scale-Pain”,“Pittsburg Sleep Quality Index”,“General Comfort Scale”and“Smart Bracelet”. Appropriate statistical methods were used in the analysis of the research data. Results: The mean age of the patients participating in the study was 52.59±10.3, 53.9% of the participants were male, 85.5% were married, and 36% were primary school graduates. They was found that 23.7% of the patients were diagnosed with lung cancer, 43.4% felt pain in the abdominal area, 42.1% slept an average of 5 hours at night, 39.5% woke up more than four times during the night, 81.6% did not feel rested in the morning, and 81.6% continued to sleep during the day. As of the second week, patients in the experimental group had significantly lower pain intensity than the control group (p<0.05) and significantly higher comfort levels than the control group (p<0.05). In addition, theywas found that the sleep quality, sleep duration and sleep scores of the patients in the experimental group were statistically significantly higher than those of the control group as of the first week (p<0.05). Conclusion: Hand massage applied to palliative care oncology patients reduces pain intensity and increases sleep quality and comfort.