Forging the sila-resorufin probe: A new light in quest for cancer treatment
Sila-resorufin probunun oluşturulması: Kanser tedavisi arayışında yeni bir ışık
  1. Tez No: 974941
  2. Yazar: EZGİ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Floresan görüntüleme, biyolojik sistemlerin moleküler düzeyde incelenmesinde yaygın olarak kullanılan hassas bir yöntemdir. Fotodinamik tedavi (PDT) ise, ışığa duyarlı ajanlar aracılığıyla hedef hücrelerde oksidatif hasar oluşturarak tedavi sağlayan, minimal invaziv bir kanser terapisi olarak kabul edilmektedir. Her iki yöntemin etkinliği, uygun optik ve kimyasal özelliklere sahip küçük moleküler fotosenserlerin geliştirilmesine bağlıdır. Ksanten temelli boyar maddeler, yüksek molar absorpsiyon katsayısı, fotostabilite ve ayarlanabilir yapısal özellikleri nedeniyle bu alanda önemli adaylar arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Ksanten'in silikon içeren türevleri üzerine odaklanılmış ve 2-methyl Tokyo Magenta'nın sp² karbon ve oksijen modifikasyonu ile elde edilen SiNO adlı öncül molekül temel alınarak yeni tasarımlar geliştirilmiştir. SiNO'nun düşük floresan kuantum verimi, hem görüntüleme hem de tedavi amaçlı kullanımı sınırlandırmıştır. Bu nedenle Choi ve Miller'ın çalışmaları referans alınarak, optik verimliliği artıracak şekilde yapısal modifikasyonlar yapılmıştır. Metil grupları eklenerek tasarlanan SiNO-Me molekülü floresan görüntüleme uygulamaları için hedeflenmiş; halojen grupları entegre edilen SiNO-X ise fotodinamik tedaviye yönelik olarak tasarlanmıştır. Her iki molekülün sentezine yönelik çalışmalar sürdürülmekte olup, SiNO-Me'nin yapısı yüksek çözünürlüklü kütle spektrometrisi (HRMS) ile doğrulanmış; ancak henüz saf olarak izole edilememiştir. Bu iki yapı, farklı biyomedikal uygulamalarda bütüncül tedavi ve tanı yöntemleri olarak değerlendirilmektedir. Sentez optimizasyonları ve fotofiziksel karakterizasyon çalışmalarına devam edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fluorescence imaging is a sensitive method widely used in the study of biological systems at the molecular level. Photodynamic therapy (PDT) is considered a minimally invasive cancer therapy that provides treatment by causing oxidative damage to target cells through light-sensitive agents. The effectiveness of both methods depends on the development of small molecular photosensors with suitable optical and chemical properties. Xanthene-based dyes are among the important candidates in this field due to their high molar absorption coefficient, photostability and tunable structural properties. In this study, we focused on silicon-containing derivatives of Xanthene and developed new designs based on the precursor molecule called SiNO, which was obtained by sp² carbon with nitrogen and oxygen modification with dimethyl silane of 2-methyl Tokyo Magenta. The low fluorescence quantum yield of SiNO limits its use for both imaging and therapeutic purposes. Therefore, structural modifications aimed at improving optical efficiency were carried out by following the strategies reported by Choi et al. The SiNO-Me designed for fluorescence imaging applications by adding methyl groups to the ortho position of nitrogen; SiNO-X, which has integrated halogen groups, is designed for photodynamic therapy applications. Studies on the synthesis of both molecules are ongoing, and the structure of SiNO-Me has been confirmed by high-resolution mass spectrometry (HRMS); however, it has not yet been isolated in pure form. These two structures are evaluated as holistic treatment and diagnostic methods in different biomedical applications. Synthesis optimizations and photophysical characterization studies are ongoing.