Yapay zekâ destekli eğitimin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin dört işlem becerilerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of artificial intelligence supported education on four operation skills of 6th grade secondary school students
  1. Tez No: 974960
  2. Yazar: SÜMEYRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDEGÜL ARIK KARAMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, yapay zekâ destekli eğitimin ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin dört işlem becerilerine etkilerini incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışma 2024-2025 eğitim öğretim yılında Antalya ili Kepez ilçesinde yer alan bir devlet okulunda 26 tane 6.sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerden toplanan gözlem formlarından ve odak grup görüşmesinden elde edilen bulgular yorumlanarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, YZ destekli eğitimin ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin dört işlem becerilerini geliştirdiğini göstermektedir. Uygulama öncesinde öğrencilerin geleneksel çözüm stratejilerinin dışına çıkmadığı ve bu stratejileri doğru bir şekilde uygulayamadıkları görülmüştür. YZ destekli eğitimde geleneksel çözüm stratejilerinin dışında birçok farklı stratejiye yer verilmesi dersin verimini artırmış ve öğrencilerin daha anlamlı öğrenmeler gerçekleştirmelerini sağlamıştır. Ayrıca eğitimde YZ kullanımının, öğrencilerin derse olan motivasyonunu artırdığı, YZ'ye ve matematiğe olan bakış açılarını pozitif yönde değiştirdiği gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, eğitimde yapay zekâ uygulamalarının temel matematik becerilerinin geliştirilmesinde önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymakta; ancak çalışmanın yalnızca 26 öğrenci ile sınırlı olması bulguların genellenebilirliğini kısıtlamaktadır. Gelecek araştırmalarda daha geniş örneklemlerle, farklı sosyoekonomik düzeylerde ve karma desenli çalışmaların yürütülmesi önerilmekte; ayrıca yapay zekâ destekli eğitimin problem çözme, mantıksal akıl yürütme ve analitik düşünme gibi üst düzey bilişsel beceriler üzerindeki etkilerinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the effects of AI-assisted education on the four operations skills of 6th grade middle school students. A case study design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study was conducted with 26 6th grade students in a public school located in the Kepez district of Antalya province during the 2024-2025 academic year. Findings obtained from the observation forms collected from the students and the focus group interview were interpreted and analyzed. The findings show that AI-assisted education improved the four operations skills of 6th grade middle school students. Before the application, it was observed that the students did not go beyond traditional solution strategies and could not apply these strategies correctly. Including many different strategies besides traditional solution strategies in AI-assisted education increased the efficiency of the course and enabled students to achieve more meaningful learning. It has also been observed that the use of AI in education increased students' motivation towards the course and positively changed their perspectives towards AI and mathematics. These results demonstrate that AI applications in education have significant potential for improving fundamental mathematical skills; however, the study's limited sample size of only 26 students limits the generalizability of the findings. Future research is recommended to include larger samples, across different socioeconomic levels, and mixed-use designs. Furthermore, the effects of AI-supported education on higher-order cognitive skills such as problem solving, logical reasoning, and analytical thinking should be examined.