Eşikaltı depresyonu yordayan psikososyal faktörler
Psychosocial predictors of subthreshold depression
- Tez No: 974993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yetişkinlerde görülen Eşikaltı Depresyon'un“kendilerinde algıladıkları genel öz-yeterlik inançları, kişilik özellikleri, fonksiyonel olmayan tutumlar, çocukluk çağı travmaları ve benlik saygıları düzeyleri”gibi çeşitli psikososyal faktörlerin depresyon seviyeleri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak depresyon seviyeleri ile sosyo-demografik veriler arasındaki ilişkiler de araştırılmıştır. Kesitsel araştırma yönteminin (Prevalans araştırmaları) kullanıldığı çalışmanın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinden toplamda 90 katılımcı (45 kadın, 45 erkek) oluşturmuştur. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Veri Formu, Beck Depresyon Ölçeği, Genel Yetkinlik İnancı Ölçeği, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Envanteri, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılarımız Beck Depresyon Ölçeği'nden aldıkları depresyon puanlarına göre Kontrol grubu, Eşikaltı Depresyon grubu ve Majör Depresyon grubu olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Beck Depresyon Ölçeği toplam puanı ve alt boyutları, Genel Yetkinlik İnancı Ölçeği toplam puanı, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği toplam puanı ve alt boyutları, Dışadönüklük, Sorumluluk, Nevrotiklik kişilik özellikleri, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği toplam puanı ve alt boyutları Duygusal İstismar, Fiziksel İstismar, Fiziksel İhmal, Duygusal İhmal, Minimizasyon puanı ve son olarak da Rosenberg Benlik Saygısı toplam puanı gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç itibariyle, modele göre Beck Depresyon Ölçeği değişkenine ait toplam varyansın yaklaşık olarak %14'ü“Duygusal istismar”değişkeni tarafından yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine the association between psychosocial factors such as perceived generalized self-efficacy beliefs, personality traits, dysfunctional attitudes, childhood traumas and self-esteem levels on depression scores which individuals with subthreshold depression. Additionally, depression levels and sociodemographic attributes linkages were examined. The research study design is a cross-sectional study. Data was gathered from several cities around Turkey. Participants participated in to study voluntarily. The sample size consisted of a total of 90 adults (female n=45, male n=45). In this research, the Sociodemographic Questionnaire, Beck's Depression Inventory, The Generalized Perceived Self-Efficacy Scale, Dysfunctional Attitudes Scale, Big Five Personality Inventory, Childhood Traumas Questionnaire and Rosenberg Self-esteem Scale were used as the data collection tools. Participants split up into three groups and they assigned to Control, Subthreshold Depression and Major Depression Groups according to Beck's Depression Inventory scores. Findings suggest that Beck's Depression Inventory scores and its subscales, The Generalized Perceived Self-Efficacy Scale scores, Dysfunctional Attitudes Scale scores, Extraversion, Conscientiousness and Neuroticism scores, Childhood Traumas Questionnaire and its subscales Emotional Abuse, Physical Abuse, Physical Neglect, Emotional Neglect and Minimization scores and lastly Rosenberg Self-esteem Scale scores were associated with depression scores and statistically significant difference between three groups. The findings support the view that measures of Subthreshold Depression are best described by an“Emotional Abuse”dimensional model with a percentage of 14/100.