Effect of thermal processes and welding related variables on mechanical properties of welded joints between 3003 and 6061 quality aluminum alloys
3003 ve 6061 alüminyum alaşımlarının kaynakla birleştirilmiş bölgelerinde ısıl işlemlerin ve kaynak süreci değişkenlerinin mekanik özelliklere etkisi
  1. Tez No: 974995
  2. Yazar: BERKAY CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ, DR. CANER BATIGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada birçok farklı sektörde kullanılan 3003 H14 alüminyum alaşımı ile havacılık endüstrisinde kullanılan 6061 T6 alüminyum alaşımının Gaz Tungsten Ark Kaynağı (GTAW-TIG) ile birleştirilmiştir. Her ikisi de havacılık uygulamalarında uçak ısı eşanjörleri için birlikte kullanılabilecek ilham verici alaşımlardır. Bu çalışmanın amacı, aynı anda daha iyi mekanik performans ve mikro yapısal özellikler elde eden, böylece tekrarlanabilir ve tutarlı ısı değiştiriciler sağlayan farklı alüminyum alaşımlarının birleşimlerinin en iyi kaynak senaryosunu bulmaktır. Temizlik yöntemi, darbe modu ve ön-ısı değişkenleri arasındaki etkileşimleri belirlemek amacıyla, 12 farklı senaryodan oluşan deneysel bir matris uygulanmıştır. Optik/BSE-SEM mikroyapı incelemesi, SEM-EDS, XRD, SEM fraktrografi ve görüntü analizi ile kaynaklı ürünün patlama basıncı değerlendirmesine ek olarak, çekme, çentikli çekme, Charpy darbe, sertlik ve bükme mekanik testleriyle çalışma tamamlanmıştır. Sonuçlar, uygun bir yüzey temizliği, darbe modu ve ön-ısı uygulamalarının birlikte kullanılmasının, diğer senaryolara kıyasla mekanik karakterizasyon testlerinde tutarlı biçimde en iyi sonuçları verdiğini ve bunu mikroyapısal ile morfolojik bulgularla da uyumlu olduğunu göstermiştir. Ayrıca, Al-Si ötektik faza kıyasla α-Al fazının baskınlığının oluşturduğu elverişli denge, artan dayanım ve süneklikle korelasyon göstermiş: bu ilişki SEM-EDS sonuçları ve mikroyapısal gözlemler ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 3003 H14 aluminum alloys and 6061 T6 aluminum alloys, mostly used in aerospace industry, were joined by Gas Tungsten Arc Welding (GTAW-TIG). Both are inspiring alloys that can be used together in aerospace applications for aircraft heat exchangers. The motivation of this study was to figure out finding the best welding scenario of dissimilar aluminum alloys joints that simultaneously obtain better mechanical performance and microstructural properties, thereby enabling repeatable, consistent heat exchangers. To determine variation interactions, an experimental matrix with 12 different scenarios was used. In addition to optical/BSE-SEM microstructure, SEM-EDS, XRD, SEM fractography, image analysis, a burst-pressure assessment of the welded product, study was complemented by transverse tensile, notched tensile, Charpy impact, hardness, and bend tests. Results showed that a proper cleaning, pulse mode presence alongside pre-heat application consistently yields the best results in the means of mechanical characterization test across other scenarios linked with microstructural and morphological outcomes. Also, favorable balance of α-Al phase dominance over Al–Si eutectic phase correlated with enhanced strength and ductility which is proved with SEM-EDS results and microstructural observations.