Roma mozaiklerinin analizi (MÖ 753 ve MS 1453)
Analysis of Roman mosaics (753 BC and 1453 AD)
- Tez No: 975020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Roma mozaikleri, antik dönemde yapılan sanatsal eserlerdir. Mozaikler farklı renkte taş veya seramik parçalarının yan yana getirilmesiyle oluşturulan resimlerdir. Roma'da bu teknikle yapılan resimler ev, hamam, ibadethane, dükkân, eğlence merkezi ve mezar gibi birçok mimari yapının içinde yer almaktadır. Bu çalışma da öncelikle mimari yapılar incelenmiş daha sonra mozaik örneklerine yer verilmiştir. Mozaiklerin anlamı ve bulunduğu yapı ile bağlantısı araştırılmıştır. Örneğin, evlere yapılan mozaikler ailenin ilgi alanını yansıtırken, dükkânlardaki mozaikler ticaretle ilgiliydi. İbadethanelerde ise dinî figürler ve objelerin tasvirleri yer almaktaydı. Sonuç olarak, Roma mozaikleri sadece sanatsal bir ifade biçimi değil, aynı zamanda dönemin sosyal ve kültürel yapısını anlamamıza yardımcı olan önemli belgelerdir.
Özet (Çeviri)
Roman mosaics are artistic works made in ancient times. Mosaics are pictures created by putting together pieces of stone or ceramic of different colors. Pictures made with this technique in Rome are found in many architectural structures such as houses, baths, places of worship, shops, entertainment centers and tombs. In this study, firstly the architectural structures were examined and then mosaic examples were given. The meaning of the mosaics and their connection with the structure they were located in were investigated. For example, while the mosaics made in houses reflected the interests of the family, the mosaics in the shops were related to trade. In the places of worship, there were depictions of religious figures and objects. In conclusion, Roman mosaics are not only a traditional form of expression, but also important documents that help to understand the social and cultural aspects of the period.