Türk düşün hayatı içinde Cemil Meriç ve modernleşme yorumu
Cemil Meriç and his comment on modernization in Turkish thought
  1. Tez No: 975062
  2. Yazar: TUNCAY ALTIOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAM ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Cemil Meriç'in Türk düşün dünyası içindeki yerini; etkilendiği ve etkilediği görüşleri de dikkate alarak ortaya koymaktır. Bu çerçevede, Meriç'in Türkiye'nin modernleşme veya batılılaşma olarak nitelendirilen dönüşümünü analiz etme yöntemi özellikle araştırılıp ve Türk düşün dünyası içindeki özgün yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Cemil Meriç'in özellikle Batılılaşma yorumu Türk düşün hayatındaki özgün konumunun anlaşılabilmesi için son derece önemlidir. Meriç'in Batılılaşma analizinin anlaşılabilmesi de elbette ki, Meriç'in genel düşünce sistematiğinin çözümlenmesiyle ilgili olduğundan, Meriç'in genel düşünce biçiminin analiz edilmesi, Batılılaşma yorumunun bu genel düşünce çerçevesine yerleştirilmesi amaçlanmaktadır. Cemil Meriç Türk entelektüel dünyası açısından son derece önemlidir. Meriç'in düşünceleri kendisinden sonra gelen pek çok ismi etkilemiştir. Bu nedenle Meriç'in fikirlerinin analiz edilmesi Türk düşün dünyasının anlaşılması açısından önem taşımaktadır. Meriç'in kültür, medeniyet, ilim, doğu-batı, batılılaşma, çağdaşlaşma, uygarlık ve modernleşme gibi kavramları nasıl yorumladığının analizi, Meriç'ten etkilenen düşüncelerinin anlaşılabilmesi açısından değerli olacaktır. Özellikle Batılılaşma yorumunun çözümlenmesi ülkemizde 200 yıldır tartışılagelen bir olgunun anlaşılabilmesi bakımından önemli görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to analyze Cemil Meriç's place within Turkish intellectual life, considering the views he has influenced and those that have influenced him. In this context, Meriç's approach to analyzing Turkey's transformation, often characterized as modernization or Westernization, is examined in detail. An effort is made to determine his unique position within Turkish intellectual discourse. Meriç's interpretation of Westernization is especially significant for understanding his distinctive role in Turkish intellectual thought. The analysis of Meriç's approach to Westernization is inherently connected to an exploration of his broader thought system. Thus, this study seeks to situate Meriç's interpretation of Westernization within the larger framework of his overall intellectual paradigm. Cemil Meriç, holds a prominent position in Turkish intellectual history. His thoughts have profoundly influenced numerous thinkers who succeeded him. Consequently, the analysis of Meriç's ideas is crucial for understanding the intellectual legacy that emerged in his wake. Specifically, examining how Meriç, interpreted key concepts such as culture, civilization, science, East-West relations, understanding a phenomenon that has been debated in Turkey for over two centuries.