Birinci Dünya Savaşı'ndan Sevr Antlaşması'na Osmanlı kamuoyunda barış beklentisi
Peace expectation In Ottoman public opinion from World War I to the Treaty of Sèvres
  1. Tez No: 975061
  2. Yazar: HÜSEYİN BAYARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. ÖMER BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Osmanlı Devleti'nde kamuoyunun tarihsel gelişimini, özellikle siyasal kriz anlarında üstlendiği işlevi merkeze alarak inceler. Klasik dönemdeki Osmanlı siyaset anlayışının kamuoyu ile ilişkisini değerlendirirken, modern anlamda kamuoyunun oluşumunu Tanzimat ve II. Meşrutiyet dönemleriyle birlikte ortaya çıkan basın üzerinden takip eder. Bu çerçevede basının siyasal meşruiyetin inşasında belirleyici bir aktör olduğu vurgulanır. Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Rusya'daki ihtilaller ve ardından gelen Brest-Litovsk görüşmeleri, Osmanlı kamuoyunda barış beklentisinin ve dış politik gelişmelere duyarlılığın arttığı bir dönemin başlangıcı olarak ele alınır. Mütareke yıllarında gerçekleşen işgaller ve Sevr süreci, kamuoyunun krizle birlikte meşruiyet sorgulamalarını, siyasal ve toplumsal aidiyet tartışmalarını beraberinde getirmiştir. Bu süreçte basın, direniş söylemleri ve kimlik inşası açısından önemli bir rol oynamış, halkın yön arayışını ve tepkilerini örgütleyen bir mecra haline gelmiştir. Çalışma, barış umudunun çöküşüyle şekillenen kamuoyu dinamiklerinin Osmanlı'nın siyasal dönüşüm süreciyle iç içe geçişini ortaya koymayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development of public opinion in the Ottoman Empire, particularly focusing on its role in times of political crisis. While evaluating the relationship between Ottoman political understanding in the classical period and public opinion, it traces the formation of public opinion in the modern sense through the press, which emerged during the Tanzimat and Second Constitutional Monarchy periods. Within this framework, it emphasizes the press's role as a decisive actor in the construction of political legitimacy. The revolutions in Russia during World War I and the subsequent Brest-Litovsk negotiations are considered the beginning of a period in which the Ottoman public's expectations of peace and sensitivity to foreign political developments increased. The occupations during the armistice years and the Sèvres process, along with the crisis, led to public questions of legitimacy and discussions about political and social belonging. During this period, the press played a crucial role in resistance discourses and identity construction, becoming a medium for organizing the public's search for direction and reactions. The study aims to reveal the intertwining of public opinion dynamics shaped by the collapse of hopes for peace with the Ottoman political transformation process.