Alâ el Esvânî'nin nâdî es-Seyyârât adlı romanı: Bir söylem analizi
Alaa al Aswany's the automobile club of egypt: A discourse analysis
  1. Tez No: 975082
  2. Yazar: GÜL ŞEYMA ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA SUZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Alâ El Asvani'nin“Mısır Otomobil Kulübü”adlı romanını söylem analizi yöntemiyle inceleyerek, eserin dilsel ve retorik yapısını, toplumsal ve ideolojik bağlamlarını çözümlemeyi amaçlamaktadır. Roman, 1940'lı yılların Mısır toplumuna dair çok katmanlı bir anlatı sunarak, sömürgecilik, sınıf ayrımları, güç ilişkileri ve bireysel direniş gibi temaları ele almaktadır. Eserde, farklı sosyal sınıfların temsil biçimleri ve bu temsillerin anlatının genel söylemine nasıl katkıda bulunduğu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma kapsamında söylem çözümlemesi yöntemi kullanılarak, romanın baskın söylemleri tespit edilmiş ve bunların anlatı içindeki etkileşimleri analiz edilmiştir. Bulgular, eserin dilsel yapısının toplumsal hiyerarşileri ve güç dinamiklerini pekiştiren ya da onlara meydan okuyan çeşitli stratejiler içerdiğini göstermektedir. Roman, özellikle aristokrasi, işçi sınıfı ve sömürge yönetimi arasındaki ilişkileri derinlemesine işlerken, bireylerin direniş ve uyum süreçlerini farklı karakterler üzerinden gözler önüne sermektedir. Eserde, otoritenin baskıcı mekanizmalarının yalnızca fiziksel şiddetle değil, dil ve retorik aracılığıyla da sürdürüldüğü vurgulanmaktadır. Analiz sonuçlarına göre,“Mısır Otomobil Kulübü”, dönemin Mısır toplumundaki sosyal adaletsizlikleri, sınıfsal çatışmaları ve politik manipülasyonları dramatik olay örgüsü ve karakter gelişimi yoluyla yansıtmaktadır. Romanın anlatısı, dönemin Mısır'ındaki egemen söylemi yansıtırken aynı zamanda alternatif direniş söylemlerine de alan açmaktadır. Çalışmada, dilin ve anlatının, toplumsal yapıları sürdürme veya dönüştürme gücüne sahip olduğu ortaya konmuştur. Bunun yanı sıra, romanın tarihsel bağlamı göz önünde bulundurularak, anlatıdaki söylemlerin 1940'larda Mısır'da yaşanan siyasi ve toplumsal hareketlerle nasıl bir ilişki kurduğu değerlendirilmiştir. Roman, bireylerin iktidarla mücadelesini, dil ve retoriğin toplumdaki ideolojik işlevlerini ve kimlik inşasını nasıl şekillendirdiğini ortaya koyarak, Mısır edebiyatının sosyal gerçekçi geleneği içinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma, edebi eserlerin sadece sanatsal bir üretim olarak değil, aynı zamanda toplumsal dönüşüm ve eleştiri aracı olarak nasıl işlev gördüğünü göstermeyi hedeflemektedir.“Mısır Otomobil Kulübü'nün”söylem analizine dayalı bu araştırma, edebiyat, dil ve toplum arasındaki dinamik ilişkilere ışık tutarak, Mısır'ın kültürel ve politik yapısını anlamada yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse Alaa Al Aswani's novel“The Automobile Club of Egypt”by using the method of discourse analysis to analyse the linguistic and rhetorical structure, social, and ideological contexts of the work. The novel presents a multi-layered narrative about Egyptian society in the 1940s, addressing themes such as colonialism, class distinctions, power relations, and individual resistance. The representations of different social classes in the work and how these representations contribute to the general discourse of the narrative are examined in detail. Within the scope of the study, the dominant discourses of the novel are identified using the method of discourse analysis, and their interactions within the narrative are analysed. The findings show that the linguistic structure of the work includes various strategies that reinforce or challenge social hierarchies and power dynamics. The novel particularly delves into the relationships between the aristocracy, the working class, and the colonial administration while revealing the resistance and adaptation processes of individuals through different characters. The work emphasises that the oppressive mechanisms of authority are maintained not only through physical violence but also through language and rhetoric. According to the analysis results,“The Automobile Club of Egypt”reflects the social injustices, class conflicts, and political manipulations in Egyptian society of the period through dramatic plot and character development. While the narrative of the novel reflects the dominant discourse in Egypt of the period, it also opens up space for alternative discourses of resistance. The study has demonstrated that language and narrative have the power to sustain or transform social structures. In addition, considering the historical context of the novel, it has been evaluated how the discourses in the narrative relate to the political and social movements experienced in Egypt in the 1940s. The novel has an important place in the social realist tradition of Egyptian literature by revealing the struggle of individuals with power, the ideological functions of language and rhetoric in society, and how they shape identity construction. This study aims to show how literary works function not only as artistic productions but also as tools of social transformation and criticism. This research, based on the discourse analysis of“The Automobile Club of Egypt,”offers a new perspective in understanding the cultural and political structure of Egypt by shedding light on the dynamic relationships between literature, language, and society.