Bipolar bozukluk depresif epizod ve unipolar depresyon tanısı almış hastalarda obsesif kompulsif bozukluk semptom şiddetinin klinik değişkenler, yaşam kalitesi ve işlevsellik ile ilişkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study of the relationship between obsessive-compulsive disorder symptom severity and clinical variables, quality of life, and functionality in patients diagnosed with bipolar disorder depressive episode and unipolar depression
  1. Tez No: 975102
  2. Yazar: FATMA ZEHRA MAVİENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DURMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh ve Sinir Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bipolar depresyon (BD) ve unipolar depresyon (UD), duygudurum, davranış ve düşünceyi etkileyen; yineleyici seyirli ve özkıyım riski yüksek psikiyatrik hastalıklardır. Yetersiz sağaltım durumunda yaşam kalitesinde düşüşe ve işlevsellikte bozulmalara neden olma potansiyelleri oldukça yüksektir. Tüm bu zorluklara ek olarak, eşlik eden psikiyatrik hastalıklar sağaltımı zorlaştıran ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli etkenlerdir. Unipolar depresyon hastalarında anksiyete bozukluklarının sık eşlik ettiğini gösteren birçok çalışma mevcuttur. Bipolar depresyon hastalarına ilişkin araştırmalar ise daha yakın zamanda yapılmaya başlanmış olup, sayıca sınırlıdır. Çeşitli klinik ve epidemiyolojik araştırmalar, BD'de anksiyete bozukluklarının eşlik etme sıklığının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), güncel sınıflandırmalarda artık anksiyete bozuklukları grubunda değerlendirilmemektedir. Bilgimiz dahilinde, BD'de gözlenen obsesif kompulsif semptomların; UD'deki OKB semptom şiddeti, niteliği, yaşam kalitesi üzerindeki etkisi açısından farklılık gösterip göstermediği bugüne kadar karşılaştırmalı olarak araştırılmamıştır. Literatürde OKB komorbid OKB tanısı almamış olan BD ve UD hastalarında OKB semptom şiddetini karşılaştırmalı olarak inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmanın amacı; BD ve UD tanılı hastalarda OKB semptomlarının sıklığı ve şiddetinin belirlenmesi ile bu semptomların klinik değişkenler, yaşam kalitesi ve işlevsellik üzerindeki etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışmaya, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği ayaktan ve yatarak tedavi birimlerine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 18–65 yaş aralığında 50 UD ve 50 BD tanılı hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik ve Klinik Veri Toplama Formu, Yale-Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği (YBOKÖ) – Öz Bildirim Formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Bipolar Bozuklukta Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (BBYKÖ) ve Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, birlikte yaşanılan kişiler, kardeş sayısı, yaşanılan yer ve meslek açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p> 0,05). Klinik özellikler açısından değerlendirildiğinde, BD grubundaki hastaların ortalama hastane yatış sayısı, UD grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur (sırasıyla 1; IQR: 0–2, 0; IQR: 0–1, z =-2,100, p = 0,036). Kullanılan ilaç sayısı da BD grubunda anlamlı ölçüde daha yüksektir (sırasıyla 3 [IQR: 2–4], 2 [IQR: 1–3]; z =-4,395, p<0,001). Yale-Brown Obsesif Kompulsif Bozukluk Ölçeği (Y-BOCS) skorları BD ve UD gruplarında sırasıyla 19,66 ± 10,11 ve 20,98 ± 8,24 olarak ölçülmüş olup, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (t = 0,715, p = 0,476). Bipolar Bozuklukta Yaşam Kalitesi Ölçeği (BBYKÖ) sonuçlarına göre, BD grubunun yaşam kalitesi puanı, UD grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşük saptanmıştır (sırasıyla 30,88 ± 10,04; 36,80 ± 11,81; t = 2,701, p = 0,008). Hastalık süresi BD grubunda UD grubuna göre anlamlı şekilde daha uzundur (sırasıyla 155,60 ± 95,51 ay; 63,70 ± 80,19 ay; t = 5,211, p <0,001). En son düzenli tedavi süresi de BD grubunda daha uzundur (sırasıyla 68,68 ± 79,08 ay; 22,68 ± 42,92 ay; t = 3,615, p <0,001). Beck Depresyon Ölçeği puanı BD grubunda UD grubuna kıyasla biraz daha yüksek bulunmuş olsa da, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (sırasıyla 28,50 ± 12,53; 23,54 ± 13,43; t = 1,909, p = 0,059). Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), UD grubunda 23,16 ± 13,53, BD grubunda 19,92 ± 12,61 olarak saptanmış olup iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (t = 1,239, p = 0,218). Bipolar depresyon grubunda BAÖ ölçeği ile BBYKÖ arasında negatif yönde zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır (r=-0,441). Unipolar depresyon grubunda BAÖ ölçeği ile BBYKÖ arasında negatif yönde zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır (r=-0,437). Sonuç: Bu çalışmada, BD ve UD grupları arasında OKB semptom şiddeti açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Her iki grupta da depresyon, anksiyete ve OKB semptomlarının şiddetinin artması, yaşam kalitesinde bozulma ile ilişkili bulunmuştur. Yaşam kalitesindeki bozulma, UD grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek saptanmıştır. Kullanılan ilaç sayısı, hastane yatış sayısı ve hastalık süresi BD grubunda anlamlı ölçüde daha yüksek bulunmuştur. Bu durum, anksiyete düzeyinin UD grubunda kısmen daha yüksek olmasının yaşam kalitesinde belirgin bir fark yaratabileceğini düşündürmektedir. İstatistiksel gözlemler, daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Bipolar depression (BD) and unipolar depression (UD) are psychiatric disorders characterized by recurrent episodes that affect mood, behavior, and cognition, and are associated with a high risk of suicide. Inadequate treatment may lead to significant reductions in quality of life and impairments in functioning.In addition to these challenges, comorbid psychiatric disorders constitute important factors that complicate treatment and adversely affect quality of life. Numerous studies have demonstrated that anxiety disorders frequently co-occur in patients with unipolar depression. Research on bipolar depression patients has only recently increased and remains limited in number. Various clinical and epidemiological studies have reported a high prevalence of comorbid anxiety disorders in BD. Obsessive-compulsive disorder is no longer classified under anxiety disorders in current diagnostic systems.To our knowledge, there has been no comparative investigation to date examining whether obsessive-compulsive symptoms observed in BD differ from those in UD in terms of symptom severity, characteristics, and their impact on quality of life. Furthermore, the literature lacks studies comparing OCD symptom severity between BD and UD patients who do not meet criteria for a comorbid OCD diagnosis. The aim of this study was to determine the frequency and severity of OCD symptoms in patients diagnosed with BD and UD, and to comparatively investigate the impact of these symptoms on clinical variables, quality of life, and functionality. Methods: The study included 50 patients diagnosed with UD and 50 patients diagnosed with BD, aged 18–65, who presented to the outpatient and inpatient psychiatric units of Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital and consented to participate. Participants completed the Sociodemographic and Clinical Data Form, Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS) – Self-Report Form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Brief Quality of Life Scale for Bipolar Disorder (BQOL-BD), and Brief Functionality Assessment Scale (BFAS). Results: No statistically significant differences were found between the groups in terms of gender, marital status, education level, cohabiting persons, number of siblings, place of residence, or occupation (p > 0.05). Clinically, the mean number of hospitalizations in the BD group was significantly higher compared to the UD group (median 1 [IQR: 0–2] vs. 0 [IQR: 0–1], z = -2.100, p = 0.036). The number of medications used was also significantly greater in the BD group (median 3 [IQR: 2–4] vs. 2 [IQR: 1–3], z = -4.395, p < 0.001).Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale scores were 19.66 ± 10.11 in the BD group and 20.98 ± 8.24 in the UD group, with no statistically significant difference (t = 0.715, p = 0.476).According to the BQOL-BD results, the quality of life score in the BD group was significantly lower than that of the UD group (30.88 ± 10.04 vs. 36.80 ± 11.81; t = 2.701, p = 0.008).The duration of illness was significantly longer in the BD group compared to the UD group (155.60 ± 95.51 months vs. 63.70 ± 80.19 months; t = 5.211, p < 0.001). The duration of the most recent regular treatment was also longer in the BD group (68.68 ± 79.08 months vs. 22.68 ± 42.92 months; t = 3.615, p < 0.001).Although the BDI scores were somewhat higher in the BD group than the UD group, the difference was not statistically significant (28.50 ± 12.53 vs. 23.54 ± 13.43; t = 1.909, p = 0.059). BAI scores were 23.16 ± 13.53 in the UD group and 19.92 ± 12.61 in the BD group, with no statistically significant difference (t = 1.239, p = 0.218). A weak negative correlation was found between BAI and BQOL-BD scores in both the BD (r =-0.441) and UD (r =-0.437) groups. Conclusion: This study found no significant differences in OCD symptom severity between BD and UD groups. In both groups, increased severity of depression, anxiety, and OCD symptoms was associated with deterioration in quality of life. The decline in quality of life was significantly more pronounced in the UD group. The number of medications used, hospitalization frequency, and illness duration were significantly greater in the BD group. These findings suggest that the relatively higher anxiety levels in the UD group may contribute to a more pronounced impact on quality of life. The statistical observations underscore the need for studies with larger sample sizes.