Strategic planning for transportation systems in developing countries case study: Damascus, syria
Gelişmekte olan ülkelerde ulaşım sistemleri için stratejik planlamavaka çalışması: Şam, suriye
  1. Tez No: 975103
  2. Yazar: DUHA ALYOUSEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ETHEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Suriye'nin başkenti Şam'daki ulaşım sisteminin beş yıllık bir perspektifle stratejik planlamasını ele almaktadır. Şehirdeki ulaşım ağı, tarihi birikim ile günümüzün karmaşık sorunlarını bir arada yansıtmaktadır. Süregelen kentsel büyüme ve politik zorluklar, mevcut sistemin şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. Günümüzde Şam, trafik sıkışıklığı, sınırlı toplu taşıma seçenekleri ve yaşlanan altyapı gibi sorunlarla mücadele etmektedir. Bu araştırmanın amacı, mevcut planlama yaklaşımını analiz ederek temel zayıflıkları belirlemek ve uygulanabilir iyileştirme stratejileri önermektir. Ayrıca, ulaşım planlamasının sürdürülebilirlik, ekonomik kalkınma ve toplumsal refah gibi daha geniş hedeflerle ilişkilendirilmesinin önemi vurgulanmaktadır. Mevcut sorunlara ve potansiyel fırsatlara odaklanan bu çalışma, önümüzdeki yıllarda daha verimli ve kapsayıcı bir ulaşım sistemine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the strategic planning of transportation in Damascus, Syria, over a five-year period. The city's transportation system reflects a mix of historical depth and modern-day complexity, shaped by ongoing urban growth and political challenges. Today, Damascus struggles with traffic congestion, limited public transit options, and aging infrastructure. The aim of this research is to analyze the current planning approach, identify key weaknesses, and suggest practical strategies for improvement. The study also emphasizes the importance of linking transportation planning with broader goals such as sustainability, economic development, and social well-being. By addressing both the existing issues and potential opportunities, the research hopes to offer guidance for more efficient and inclusive mobility solutions in the coming years.