Sağlıklı bireylerde dikkatin elektroensefalogram korelatları ile incelenmesi
Investigation of attention in healthy individuals via electroencephalogram correlates
- Tez No: 975113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlıklı bireylerde yüz ve yüz pareidolia görsellerine karşı ortaya çıkan dikkat süreçlerini ve nörokognitif yanıtları incelemeyi amaçlamaktadır. Görsel dikkat ve algısal kapılama mekanizmalarının beyindeki dinamiklerini EEG yöntemiyle araştırmak amacıyla, N170, VPP ve P300 bileşenleri üzerinde durulmuştur. Çalışmaya 34 sağlıklı birey katılmıştır. Katılımcılara dört farklı görev seti uygulanmıştır. Birinci görevde yüz görselleri, karıştırılmış görseller, kırmızı fiksasyon noktası sunulmuş ve katılımcılardan yalnızca yüzlere yanıt vermeleri istenmiştir. İkinci görevde yüz pareidolia uyaranları,karıştırılmış görseller ve fiksasyon noktası sunulmuş, katılımcılar yalnızca pareidolia uyaranlarına tepki vermiştir. Üçüncü görevde yüz uyaranları, yeşil ışık, karıştırılmış görseller, fiksasyon noktası sunulmuş; katılımcılar yalnızca yeşil ışığı görünce yanıt vermiştir. Dördüncü görevde ise yüz pareidolia görselleri, karışık görseller, fiksasyon noktası yeşil ışık sunulmuş ve katılımcılardan yalnızca yeşil ışığa tepki vermeleri istenmiştir. Bu tasarım, hem yüz hem de pareidolia uyaranları aracılığıyla dikkatinyönlendirilmesini ve bilişsel işlemleme süreçlerini ölçmeye olanak sağlamıştır. EEG verileri, N170, VPP ve P300 bileşenleri üzerinden kantitatif olarak analiz edilmiştir. Bulgular, yüz uyaranlarında N170 ve VPP genliklerinin yüz pareidolia uyaranlarına kıyasla daha yüksek olduğunu ve latansların biraz daha kısa gerçekleştiğini göstermiştir. P300 yanıtları ise hem yüz hem de pareidolia uyaranlarında gözlenmiş; özellikle yeşil ışığa verilen yanıtlar sırasında P300 genliği artmış ve dikkat yönlendirme süreçlerinin belirginleştiği görülmüştür. Bu çalışma, görsel dikkat ve algısal kapılama süreçlerinin beyindeki dinamiklerini yüz ve pareidolia uyaranları aracılığıyla inceleyerek, N170, VPP ve P300 bileşenlerinin bu süreçleri anlamada önemli belirteçler olabileceğini düşündürmekted
Özet (Çeviri)
his study aims to investigate attentional processes and neurocognitive responses to face and face pareidolia stimuli in healthy individuals. To examine the neural dynamics of visual attention and perceptual gating mechanisms in the brain, the study focused on the N170, VPP, and P300 components using EEG. A total of 34 healthy participants took part in the study. Four different task sets were administered. In the first task, face stimuli, scrambled images, and a red fixation point were presented, and participants were instructed to respond only to the faces. In the second task, face pareidolia stimuli, scrambled images, and a fixation point were presented, and participants responded only to the pareidolia stimuli. In the third task, face stimuli, a green light, scrambled images, and a fixation point were presented, and participants were instructed to respond only when they saw the green light. In the fourth task, face pareidolia stimuli, scrambled images, a fixation point, and a green light were presented, and participants responded solely to the green light. This design allowed for the assessment of attentional orienting and cognitive processing through both face and pareidolia stimuli. EEG data were quantitatively analyzed based on the N170, VPP, and P300 components. The results showed that N170 and VPP amplitudes were higher for face stimuli compared to face pareidolia stimuli, with slightly shorter latencies. P300 responses were observed for both face and pareidolia stimuli; notably, P300 amplitudes increased during responses to the green light, indicating enhanced attentional orienting processes. Overall, this study suggests that examining visual attention and perceptual gating processes via face and pareidolia stimuli provides insights into the underlying neural dynamics. The N170, VPP, and P300 components appear to be important markers for understanding these cognitive processes.