Kamuoyunun spor ve insan hakları konusundaki tutumlarının etkileşimi
Interaction of public attitudes towards sports and human rights
- Tez No: 975126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, kamuoyunun spor ve insan hakları tutumlarının etkileşimi üzerinedir. Araştırma kamuoyunda cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, meslek, gelir düzeyi, spor branşı ve aktif spor yapma değişkenlerinin, spor ve insan hakları tutumlarının ilişkisini belirlemektir. Araştırma yöntemi, Elâzığ kamuoyunun demografik özelliklerinin, spora ilgi duyma, sporla yaşama, aktif spor yapma, kişilik hakları, sosyal haklar ve dayanışma hakları üzerine etkisi arasındaki ilişkiyi açıklamaya yönelik olduğu için nicel araştırma yönteminde, betimsel nitelikte ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini; 2024-2025 yılı Elâzığ kamuoyu, gönüllü olarak katılmayı kabul eden, (n=983) bireyler örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ölçek kullanılmıştır.“Spora Yönelik Tutum Ölçeği (SYTÖ)”ile“Sporda İnsan Hakları Tutum Ölçeği (SİHTÖ)”kullanılmıştır. Çalışma verilerinin analizi SPSS 26 programı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, kamuoyunun spora yönelik tutumları ve insan hakları tutum ölçek puanlarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Cinsiyete göre spora yönelik tutum düzeylerinin erkek bireylerde daha yüksek olduğu, insan hakları tutumlarında ise sosyal haklar düzeyinde kadın bireylerin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Spora yönelik tutumun aktif spor yapma düzeyinde 18-29 yaş grubunun diğer yaş gruplarına göre yüksek olduğu, sosyal haklar ve dayanışma hakları düzeyinde 30-39 yaş grubunun diğer gruplara göre tutumlarının etkileşimi daha yüksektir. Meslek değişkeni için spora ilgi duyma, sporla yaşama, aktif spor yapma, kişilik hakları, sosyal haklar ve dayanışma hakları düzeyinde anlamlı farklılıklar olduğu, grup içi değerlendirmelerde akademik personel hariç tüm gruplarda anlamlı farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Kamuoyunun eğitim değişkeni ile spora yönelik tutumlarının tüm alt boyutlarda farklılaştığı, aktif spor yapma düzeyinin ortalamalarının yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sporda insan hakları tutumunun sosyal haklar boyutunda lisans düzeyinde ortalamanın yüksek olduğu belirlenmiştir. Aylık gelir düzeyinde kamuoyunun spor ve insan hakları tutumlarının alt boyutlarının tümünde anlamlı farklılıkların olduğu belirlemiştir. Spor branşı değişkeninde kamuoyunun spora yönelik tutumlarında farklılaştığı takım sporu yapan bireylerin ortalamalarının bireysel spor yapan bireylere göre yüksek olduğu, insan hakları tutumlarında herhangi bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin aktif spor yapma durumunda spora ilgi duyma, sporla yaşama, aktif spor yapma, kişilik hakları, sosyal haklar ve dayanışma hakları düzeylerinde farklılıklar olduğu, bu durumun (evet) aktif spor yaptığını belirten bireyler lehine yüksek olduğu ve aktif spor yapma değişkenin spor ve sporda insan hakları tutumlarını etkilediği belirlenmiştir. Ölçek puanlarının yüksek olması, bireylerin spora yönelik tutumları ile insan hakları tutumları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğunu, ilişkisel olarak istatistiki olarak anlamlı bir etki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is on the interaction of public attitudes towards sports and human rights. The aim of the study is to determine the relationship between gender, age, education level, profession, income level, sports branch and active sports activities in the public. The research method is a descriptive relational survey model in the quantitative research method, as it aims to explain the relationship between the demographic characteristics of the Elazig public opinion on the effect of being interested in sports, living with sports, active sports, personal rights, social rights and solidarity rights. The universe of the research; In 2024-2025, the Elâzığ public constitutes the sample of individuals (n=983) who agree to participate voluntarily. Scale was used as a data collection tool in the study.“Attitude Scale Towards Sports (SYTÖ)”and“Human Rights in Sports Attitude Scale (SİHTÖ)”were used. The analysis of the study data was carried out with the SPSS 26 program. As a result of the study, it was determined that the attitudes of the public towards sports and the human rights attitude scale scores were at a high level. It was determined that the level of attitudes towards sports was higher in male individuals according to gender, and female individuals were higher in human rights attitudes at the level of social rights. It is found that the attitude towards sports is higher than the other age groups of the 18-29 age group at the level of active sports, and the interaction of the attitudes of the 30-39 age group is higher than other groups at the level of social rights and solidarity rights. It was determined that there were significant differences in the level of interest in sports, living with sports, active sports, personal rights, social rights and solidarity rights for the occupational variable, and there were significant differences in all groups except academic staff in the in-group evaluations. It has been determined that the education variable of the public and their attitudes towards sports differ in all sub-dimensions, and the averages of the level of active sports are at a high level. It has been determined that the average of the human rights attitude in sports is high at the undergraduate level in the social rights dimension. It was determined that there were significant differences in all sub-dimensions of the public's sports and human rights attitudes at the monthly income level. In the variable of sports branch, it was determined that the public differed in their attitudes towards sports, the averages of individuals doing team sports were higher than individuals doing individual sports, and there was no difference in human rights attitudes. It has been determined that there are differences in the levels of being interested in sports, living with sports, doing active sports, personal rights, social rights and solidarity rights in the case of active sports, this situation is high in favor of individuals who state that they do active sports (yes), and the variable of active sports affects human rights attitudes in sports and sports. It was determined that there was a positive relationship between the high scale scores, the attitudes of individuals towards sports and their attitudes towards human rights, and a statistically significant effect was found relationally.