Tarihsel perspektifte Hatay'a göç eden Çerkeş, Özbek ve Suriyelilerin göç anlatıları: Bir sözlü tarih çalışması
Migration narratives of circassian, Uzbek and Syrian migrant to Hatay in historical perspective: An oral history study
  1. Tez No: 975141
  2. Yazar: CANAN BEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Araştırmada farklı zamanlarda ve farklı koşullarda Hatay'a gelen topluluklardan olan Çerkesler, Özbekler ve Suriyelilerin göç öncesi, göç esnası ve göç sonrasında yaşadıklarını, kendi perspektiflerden yansıtmaları amaçlanmaktadır. Altı bölüm ve sonuç olarak ele alınan çalışmada öncelikle mülteci, sığınmacı ve göçmenlik arasındaki hukuki ayrım genel hatlarıyla verilerek göç olgusu, iç-dış göç ve uluslararası zorunlu göçün tanımlamaları yapılarak bu üç göç grubunun var olan hukuki çerçevesi çizilmektedir. Çalışmanın inceleme konusuna giren gruplardan Çerkesler, 1860'lı yıllarda Osmanlı Devleti'nin hâkimiyet sahasında olan Kafkasya'dan Müslüman kökenli olmalarının da etkisiyle Anadolu'ya gelmişlerdir. Özbekler ise 1979 yılında, Sovyet Rusya'nın baskı ve zulümlerinden kaçarak sığındıkları son kale olan Afganistan'ın Sovyet Rusya tarafından işgal edilmesi üzerine Pakistan üzerinden Türkiye'ye iltica talebinde bulunmuşlardır. Türk soylu olmaları hasebiyle talepleri olumlu karşılanmış ve iskânlı olarak 1982'de Türkiye'ye göç etmişlerdir. Suriyeliler ise, 2010 yılında Tunus merkezli başlayan ve kısa sürede birçok Ortadoğu ülkesinde karşılık bularak etkisini gösteren, Arap Baharı'nın kısa süre içerisinde Suriye'de rejime karşı bir iç savaşa dönüşen olaylar sebebiyle topluca Türkiye'ye sığınma talebinde bulunmuşlardır. Araştırmanın asıl odak noktasını oluşturan Hatay'da yolları kesişen bu üç göç grubunun karşı karşıya kaldığı emperyalist siyasi baskıların göç süreçleri üzerindeki etkisine değinilmiştir. Bu çalışmada göçmenlerin kendi göç deneyimlerini, kendi açılarından nasıl tanımladıklarını ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Bununla birlikte göç süreçlerinin benzeşen ya da ayrışan yanları ortaya konulmaya çalışılırken, bu grupların farklı göçmen gruplarına olumlu veya olumsuz bakış açıları da irdelenmeye çalışılmıştır. Oluşturulan bu genel tablo çerçevesinde ele alınan araştırmanın sonucunda bu üç farklı göçmen grubunun göç olgusuna bakış açısı kadar kendilerinin göç olgusunun bir öznesi olmalarını nasıl ifade ettiklerine dair bulgulara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reflect the migration experiences of Circassians, Uzbeks, and Syrians, communities that arrived in Hatay at different times and under varying circumstances, from their own perspectives, focusing on the periods before, during, and after their migrations. Structured in four main chapters and a conclusion, the study first outlines the legal distinctions between refugees, asylum seekers, and migrants. Definitions of migration, internal and international migration, and forced migration are provided to establish a legal and conceptual framework for understanding these three groups. Circassians, one of the groups examined in the study, migrated to Anatolia in the 1860s from the Caucasus, which was under Ottoman control at the time, influenced in part by their Muslim originsIn 1979, after fleeing oppression and persecution, the Uzbeks—who had sought refuge in Afghanistan as their final safe haven—requested asylum in Turkey via Pakistan following the Soviet Union's invasion of Afghanistan. Due to their Turkish ancestry, their request was accepted and they migrated to Turkey in 1982 with settlement. The Syrians, on the other hand, collectively sought asylum in Turkey as a result of the events of the Arab Spring that began in Tunisia in 2010 and quickly resonated across many Middle Eastern countries rapidly turning into a civil war against the regime in Syria. The study focuses on the impact of imperialist political pressures on the migration processes of these three groups, whose paths intersect in Hatay. It is aimed to reveal how they define their own migration experiences from their own perspectives. Additionally, the research identifies the similarities and differences in their migration processes and briefly describes their perceptions of other migrant groups both positive and negative. Within the broader framework established by this general analysis, the study seeks to uncover not only the perspectives of these three distinct migrant groups on the phenomenon of migration, but also how they articulate their own roles as subjects within this phenomenon.