Çekişmeli boşanma sürecindeki genç yetişkin ebeveynlerin psikolojik dayanıklılıklarının, boşanmaya uyum süreçlerinin ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Examining the psychological resilience, divorce adaptation process and life satisfaction of youth adults parents going through a contested divorce
- Tez No: 975155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA FUNDA AFYONOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çekişmeli boşanma sürecindeki genç yetişkin ebeveynlerin psikolojik dayanıklılık düzeylerini, boşanmaya uyum süreçlerini ve yaşam doyumlarını incelemek ve elde edilen bulgular doğrultusunda sosyal hizmet alanına yönelik öneriler geliştirmektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ekim 2024 ile Mayıs 2025 tarihleri arasındaki sekiz aylık zaman diliminde çekişmeli boşanma sürecinde bulunan ve araştırmaya katılmaya onay vermiş 18–29 yaş aralığındaki toplam 188 genç yetişkin ebeveyn oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde katılımcılardan demografik bilgiler alınmış; ayrıca Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Yaşam Doyum Ölçeği ve Boşanmaya Uyum Ölçeği-Kısa Formu uygulanmıştır. Veriler SPSS 30 paket programı aracılığıyla analiz edilmiş olup çözümleme sürecinde Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar t Testi ve ANOVA Testleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, psikolojik dayanıklılık düzeyi yüksek olan bireylerin boşanma sürecine daha sağlıklı uyum sağladıklarını ve yaşam doyumlarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca psikolojik dayanıklılık, boşanmaya uyum ve yaşam doyumu değişkenleri ile yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve çalışma durumu gibi sosyodemografik faktörler arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma çekişmeli boşanma yaşayan genç yetişkin ebeveynlerin psikososyal süreçlerinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Araştırma bulguları, bireylerin psikolojik dayanıklılıklarının güçlendirilmesinin boşanma sürecine uyumlarını kolaylaştıracağı ve yaşam doyumlarını artıracağı sonucunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, psikolojik danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi ve sosyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesine yönelik uygulayıcılara ve politika yapıcılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological resilience levels, divorce adjustment processes, and life satisfaction of young adult parents undergoing contentious divorce, and to develop recommendations for the field of social work based on the findings. The study was designed using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of a total of 188 young adult parents, aged between 18 and 29, who were in the process of contested divorce between October 2024 and May 2025 and who provided consent to participate in the research. During the data collection process, demographic information was obtained from the participants, and the Psychological Resilience Scale for Adults, Life Satisfaction Scale, and Divorce Adjustment Scale-Short Form were administered. The data were analyzed using SPSS 30 software, and the analyses included Multiple Linear Regression Analysis, Pearson Correlation Analysis, Independent Samples t-Test, and ANOVA Tests. The findings revealed that individuals with higher levels of psychological resilience adapted more effectively to the divorce process and reported higher life satisfaction. Furthermore, significant relationships were identified between psychological resilience, divorce adjustment, and life satisfaction variables and sociodemographic factors such as age, gender, education, and employment status. In conclusion, this study contributes to a better understanding of the psychosocial processes of young adult parents experiencing contentious divorce. The findings indicate that strengthening individuals' psychological resilience facilitates their adjustment to divorce and enhances their life satisfaction. Accordingly, several recommendations were presented to practitioners and policymakers regarding the development of psychological counseling services and the strengthening of social support mechanisms.