Muris muvazaası ve yargıtay kararları ışığında muris muvazaası olarak kabul edilmeyen işlemler
Collusion of deceased and transactions not accepted as collusion of deceased in the light of supreme court decisions
- Tez No: 975154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Muris muvazaası mirasbırakanın mirasçılarından mal kaçırmak amacıyla yaptığı temliklerde ortaya çıkar. Kavram olarak Türk Medeni Kanunu'nda ve kaynak kanun olan İsviçre Medeni Kanunu'nda düzenleme altına alınmamıştır. Hukuki altyapısını Yargıtayın 01.04.1974 tarih ve 1/2 sayılı İçtihadı Birleştirme Kararından almaktadır. Mirasbırakan, sahip olduğu tapulu taşınmazını diğer mirasçıların tenkis yaptırımından kurtulmak için isteği bir mirasçıya veya üçüncü bir kişiye sicilde satış göstererek bağışlamaktadır. Genel kabule göre görünüşteki satış işlemi tarafların gerçek iradelerini taşımadığı için, gizli bağış işlemi ise kanunda belirtilen koşulları taşımadığı için geçersizdir. Böylece diğer mirasçılar muvazaayı ileri sürerek mirasbırakan tarafından yapılan temliki iptal ettirip malı terekeye geri kazandırarak kendi pay nisaplarınca hak intisabı sağlayabilmektedir. Dava hakkı saklı paylı mirasçıların yanında saklı pay sahibi olmayan mirasçılara da verilmiştir. Muris muvazaası diğer bir miras hukuku müessesesi olan tenkis davasıyla terditli olarak veya müstakil bir şekilde öne sürülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The deceased's collusion arises in the transfers made by the heir for the purpose of evading property from the heirs. The concept is not regulated in the Turkish Civil Code and the Swiss Civil Code. It derives its legal basis from the Unification Decision of the Court of Cassation dated 01.04.1974 and numbered 1/2. The heir donates the immovable property to an heir or a third party by showing a sale in the registry in order to get rid of the sanction of the other heirs. According to the general acceptance, the apparent sale transaction is invalid because it does not bear the real will of the parties. On the other hand, a secret donation transaction is invalid as it does not meet the conditions specified in the law. Thus, other heirs can cancel the assignment by claiming collusion. By restoring the property to the estate, they can ensure the accession of rights according to their share quorums. The right to sue is granted to heirs with reserved shares as well as to heirs without reserved shares. The deceased's collusion may be asserted together with or independently of another inheritance law institution, namely the equalization lawsuit.