Psikolojik tepkisellik kuramı bağlamında oynanabilir reklamlar
Playable ads in the context of psychological reactance theory
  1. Tez No: 975160
  2. Yazar: MUSTAFA MERDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARAÇOR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Psikoloji, İletişim Bilimleri, Advertising, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital reklamcılıkta yenilikçi bir format olan oynanabilir reklamların kullanıcı algıları üzerindeki psikolojik etkilerini, Psikolojik Tepkisellik Kuramı çerçevesinde incelemektedir. Araştırma; algılanan kontrol, özgürlük tehdidi, anlık öfke ve bilişsel tepki değişkenleri arasındaki ilişkileri anlamayı amaçlamış ve çevrim içi anket yöntemiyle 593 katılımcıdan elde edilen veriler, yapısal eşitlik modellemesi (SEM) ile analiz edilmiştir. Psikolojik Tepkisellik Kuramı, bireylerin özgürlüklerinin tehdit edildiği durumlarda rahatsızlık hissederek duygusal ve bilişsel karşı-tepkiler geliştirme eğilimini açıklamaktadır Araştırma bulguları, özgürlük tehdidi algısının anlık öfkeyi güçlü bir şekilde artırdığını (β = +0.74) ve bireylerin rahatsızlık ve olumsuz duygular yaşamasına yol açtığını göstermektedir. Ayrıca özgürlük tehdidi, reklamı sorgulama, eleştirme ve manipülatif bulma gibi bilişsel direnç tepkilerini anlamlı düzeyde artırmıştır (β = +0.35). Bununla birlikte, algılanan kontrolün özgürlük tehdidi ile pozitif ilişki göstermesi (β = +0.10), kontrol algısının her zaman tehdit algısını azaltmayabileceğini ortaya koymaktadır. Öte yandan, algılanan kontrolün bilişsel direnç tepkilerini beklenmedik şekilde artırdığı görülmüştür (β = +0.28). Bu durum yüzeysel kontrol hissinin manipülatif algıları tetikleyebileceğini işaret etmektedir. Bu çalışma, oynanabilir reklamların tasarımında kontrol ve özgürlük algıları arasındaki hassas dengenin önemini vurgulamaktadır. Bireylerin özgürlük algısını destekleyen reklam tasarımlarının, reklam etkinliğini artırabileceği ve olumsuz tepkileri azaltabileceği öne sürülmektedir. Sonuç olarak bu araştırma, dijital reklamcılık stratejilerinde yalnızca teknik değil, psikolojik boyutların da dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the psychological effects of playable ads, an innovative format in digital advertising, on user perceptions within the framework of the Psychological Reactance Theory. The research focuses on understanding the relationships between perceived control, freedom threat, emotional responses (instant anger), and cognitive resistance. Data collected from 593 participants through an online survey were analyzed using structural equation modeling (SEM). Psychological Reactance Theory explains individuals' tendency to experience discomfort and develop emotional and cognitive counter-reactions when their freedom is perceived to be threatened. The findings reveal that the perception of a freedom threat significantly increases instant anger (β = +0.74), leading to discomfort and negative emotions. Additionally, freedom threat was found to meaningfully enhance cognitive resistance behaviors, such as questioning, criticizing, and perceiving the advertisement as manipulative (β = +0.35). However, perceived control exhibited a positive relationship with freedom threat (β = +0.10), indicating that control perception does not always mitigate the sense of threat. Furthermore, perceived control unexpectedly increased cognitive resistance behaviors (β = +0.28), suggesting that a superficial sense of control may trigger perceptions of manipulation. This study highlights the critical importance of balancing control and freedom perceptions in the design of playable ads. Advertising designs that support users' sense of freedom may enhance ad effectiveness while reducing negative reactions. In conclusion, the research underscores the need to consider not only technical but also psychological dimensions in digital advertising strategies.